Hezbollah a lansat din nou rachete în nordul Israelului. Susține că acțiunea este un răspuns la un atac împotriva unor salvatori
Mişcarea islamistă Hezbollah a afirmat că a lansat duminică dimineață o salvă de rachete asupra unui oraş din nordul Israelului, drept represalii la un atac în care, potrivit Ministerului Sănătăţii de la Beirut, ar fi fost uciși 3 membri ai echipelor de salvare din sudul Libanului, relatează AFP.
“Ca răspuns la atacurile inamicului (…) şi în special la atacul” care a costat viaţa salvatorilor la Froun, sâmbătă, luptătorii Hezbollah au “bombardat (…) Kiryat Shmona cu o salvă de rachete”, a anunțat într-un comunicat gruparea teroristă susţinută de Iran.
Ministerul libanez al Sănătăţii a transmis ieri că 3 membri ai unor echipe de salvare au fost ucişi şi 2 răniţi, în atacul israelian asupra unei echipe a apărării civile.
Echipa “stingea incendiile provocate de recentele lovituri israeliene în satul Froun”, a indicat ministerul într-un comunicat. Una dintre persoanele rănite ar fi în stare critică.
Apărarea civilă a confirmat moartea a 3 dintre membrii săi într-un “atac israelian care a vizat un vehicul de pompieri”.
Ministerul a condamnat “acest atac israelian flagrant, care a vizat o echipă a unui organ oficial al statului libanez”.
Sudul Libanului este teatrul unor schimburi de focuri aproape zilnice între gruparea şiită libaneză pro-iraniană Hezbollah şi armata israeliană, de la începutul războiului în Gaza, pe 7 octombrie.
În Liban, aceste violenţe transfrontaliere au făcut 614 morţi, majoritatea luptători Hezbollah, dar şi cel puţin 138 de civili, potrivit unui bilanţ întocmit de AFP.
De partea israeliană, au fost ucişi 24 de soldaţi şi 26 de civili, potrivit armatei.
Preluare: Agerpres

