Gripa se extinde rapid. Primul deces confirmat și peste 11.000 de cazuri într-o săptămână

24 December 2025, 14:55 (actualizat 24 December 2025, 18:49)

Este alertă epidemiologică de gripă în România. A fost înregistrat şi primul deces provocat de această boală infecţioasă. O femeie de 88 de ani din Cluj-Napoca a murit din cauza complicaţiilor. O variantă de gripa A numită deja supergripă în Occident se răspândeşte rapid şi în România. Sunt deja de şapte ori mai multe cazuri decât media ultimelor cinci sezoane, iar medicii recomandă vaccinarea antigripală însoţită de măsuri preventive.

Femeia care a murit din cauza gripei avea și alte probleme de sănătate, însă nu figura în registre ca fiind vaccinată antigripal. În cazul său a fost confirmată gripa de tip AH3.

Peste 11.000 de persoane au ajuns la medic de la ultima raportare, cu simptome gripale. Numărul este de aproape șapte ori mai mare decât media ultimelor cinci sezoane de iarnă.

Este a treia săptămână consecutivă în care cazurile s-au dublat, iar autoritățile au anunțat că ne aflăm în situație de alertă epidemiologică, ceea ce impune măsuri suplimentare de precauție.

Medicii recomandă ca persoanele cu risc de boală severă să se vaccineze cât mai curând.

Avertismentul vine în contextul în care toate probele secvențiate la Institutul Cantacuzino au confirmat circulația gripei AH3, o variantă considerată mai agresivă, care a dus deja la supraaglomerarea spitalelor din mai multe țări din Occident, inclusiv din Marea Britanie și Franța.

Specialiștii mai recomandă ca, la primele simptome respiratorii, oamenii să se prezinte la medic pentru evaluare și stabilirea tratamentului adecvat.

În cazul persoanelor cu risc crescut de complicații grave, chiar fatale, este indicată administrarea preventivă a tratamentului antiviral antigripal.

Institutul Național de Sănătate Publică anunță că profilaxia cu antivirale ar trebui aplicată inclusiv persoanelor vaccinate, în focarele identificate în mai multe centre de îngrijire pe termen lung, precum căminele de bătrâni.

De asemenea, este recomandat ca personalul medical din spitale, dar și vizitatorii, să poarte mască de protecție, iar medicii și asistentele să utilizeze mănuși și să respecte strict măsurile de prevenție.

Autoritățile subliniază importanța spălării frecvente a mâinilor cu apă și săpun, evitarea aglomerațiilor, mai ales în această perioadă premergătoare sărbătorilor, și purtarea măștii de protecție atunci când nu există alte alternative.

Totodată, încăperile trebuie aerisite frecvent, iar atunci când tușim sau strănutăm este indicat să folosim pliul cotului, pentru a evita contaminarea suprafețelor.

Dezinfectarea obiectelor utilizate frecvent rămâne, de asemenea, o măsură esențială pentru prevenirea îmbolnăvirii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite