Grevă de cinci zile a medicilor din sistemul public englez. Premierul Keir Starmer: „Mișcare iresponsabilă”

Premierul Marii Britanii, Keir Starmer /Foto: Profimedia Images
17 December 2025, 15:40

Mii de medici din Anglia au început miercuri o nouă grevă de cinci zile, cea de-a 14-a în mai puţin de doi ani, transmit AFP şi Reuters.

Medicii rezidenţi cer creşteri de salarii care să compenseze inflaţia, şi au respins luni o nouă ofertă a guvernului laburist, care nu includea majorări, ci doar compensarea anumitor cheltuieli.

Greva rezidenţilor, ce constituie ceva mai puţin de jumătate din medicii Serviciului de sănătate public (NHS) din Anglia, a început miercuri la ora 07.00 (locală şi GMT) şi va dura până luni.

Ministrul sănătăţii, Wes Streeting, a avertizat că tratarea pacienţilor va fi perturbată, chiar dacă le-a cerut spitalelor să asigure 95% din activitatea obişnuită.

La rândul său, premierul Keir Starmer a declarat luni că mişcarea grevistă este ‘iresponsabilă’ şi că protestatarii au obţinut ‘o creştere salarială foarte substanţială în acest an’.

Sindicatul British Medical Association (BMA) solicită o creştere salarială de circa 26% pentru medicii rezidenţi, care să readucă salariile în termeni real la nivelul din 2008.

Greva are loc în plină epidemie de ceea ce NHS a calificat drept o ‘super-gripă’, cu un număr record de spitalizări pentru această perioadă a anului.

NHS se află deja în criză, cu liste de aşteptare interminabile şi o hemoragie de cadre medicale. Potrivit unui sondaj YouGov publicat pe 12 decembrie, doar o treime dintre britanici susţin această grevă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite