Fechet,despre Neptun Deep: Sunt convins că exploatarea va fi sigură pentru mediul marin şi nu vom afecta biodiversitatea
Exploatarea zăcământului de la Neptun Deep va fi una sigură pentru mediul marin, nu vom afecta biodiversitatea şi nu pot decât să mă bucur că în foarte puţin timp vom avea prima cantitate de gaz exploatată din Marea Neagră, a declarat, miercuri, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment de specialitate.
“Cred că trebuie să clarificăm faptul că ceea ce se întâmplă la Neptun Deep nu reprezintă vreo noutate din punct de vedere tehnologic. Nu e pentru prima oară când se exploatează un astfel de zăcământ, ci, dimpotrivă, s-ar putea să fie printre ultimele trenuri pe care România le-a prins. Vă spun că, în ceea ce priveşte Ministerul Mediului, atât în sensul evaluării de mediu, lucru care se întâmplă înainte de a începe efectiv proiectul şi care estimează impactul, îl cuantifică şi vine cu măsuri în situaţia în care există vreo influenţă importantă în sens negativ, bineînţeles, la fel cum în timpul derulării efective a exploatării zăcământului există o serie întreagă de condiţionalităţi de mediu ce trebuie îndeplinite. Toate documentele sunt publice, toate documentele – şi vorbim despre sute de pagini doar raportându-mă la studiul de impact asupra mediului – sunt pe site-ul Ministerului Mediului, sunt şi în română şi în engleză. La ele au avut acces şi ONG-urile şi publicul interesat, au fost dezbateri publice, însă eu, chiar dacă sunt ministru al Mediului, nu pot decât să mă bucur că în foarte puţin timp vom avea prima moleculă, prima cantitate de gaz exploatată din Marea Neagră”, a afirmat Fechet.
Acesta a adăugat că România trebuie să îşi exploateze resursele şi zăcămintele, dar cu respectarea tuturor exigenţelor de mediu şi cu cele mai bune tehnologii disponibile la acest moment.
“Am şi fost acolo şi am fost plăcut impresionat de profesionalismul oamenilor care lucrează deja pe acea platformă şi, dincolo de toate aceste discuţii legate de neutralitate climatică, legate de ambiţiile Uniunii Europene şi ale României în acelaşi timp pentru 2040 sau pentru 2050, eu cred că România trebuie să îşi exploateze resursele, trebuie să îşi exploateze zăcămintele, bineînţeles cu respectarea tuturor exigenţelor de mediu, folosind cele mai bune tehnologii disponibile la acest moment”, a mai spus ministrul Mediului.
El a dat asigurări că exploatarea va fi una sigură pentru mediul marin, însă astfel de tehnologii au totuşi un impact asupra biodiversităţii.
“Sunt convins că exploatarea va fi una sigură pentru mediul marin, sigură pentru Marea Neagră, că nu vom afecta biodiversitatea. Sunt făcute teste în laborator, e adevărat, şi am fost la Institutul Antipa de la Constanţa, care simulează la o scară mai mică impactul asupra biodiversităţii, pentru că acele tehnologii normal că au un impact, însă, aşa cum am învăţat în prima zi la minister, tot ce se întâmplă în România are un impact asupra mediului, însă trebuie cuantificat mereu. Dacă beneficiul economic, beneficiul social este justificat în raport cu impactul pe care îl ai asupra mediului şi în măsura în care ai un raport pozitiv bineînţeles că poţi să îţi desfăşori activitatea, pentru că nu există nici o industrie, nu există nici o tehnologie care să spună că la sfârşitul zilei n-are niciun impact. (…) Noi, la Ministerul Mediului, ne asigurăm că generaţiile următoare vor beneficia măcar de mediul de care am beneficiat noi şi nu le lăsăm moştenire printre altele şi un mediu toxic, nociv, care nu mai poate fi vreodată reparat”, a susţinut ministrul, la ZF Power Summit 2025.
În opinia acestuia, toţi factorii de decizie, inclusiv cei la nivel local, au înţeles că securitatea energetică a României este o prioritate zero şi trebuie prioritizate investiţiile, pentru a nu rata finanţări sau a nu fi descurajaţi potenţialii investitori.
“Eu cred că o planificare bună, pentru că discutăm de investiţii care durează ani de zile oricum, eu cred că o bună planificare şi o rigoare în elaborarea actelor de mediu, pentru că de multe ori facem un ping-pong între instituţii – lipseşte un capitol, nu e bine detaliat un alt capitol -, dar cred că nu asta e problema României, la fel cum am constatat că sunt mai puţine reclamaţii faţă de anul trecut, că pot după un an şi jumătate de mandat să fac şi un astfel de bilanţ. Dacă acum un an aproape săptămânal sau poate lunar primeam câte o reclamaţie sau câte o sesizare de la un investitor în energie eoliană sau de la un parc fotovoltaic – că durează prea mult, că nu se înţeleg cu Agenţia pentru Protecţia Mediului din judeţul respectiv – astăzi pot să spun că n-am mai văzut astfel de sesizări sau de reclamaţii şi nu pentru că nu mai sunt astfel de investiţii. Eu cred că toată lumea a înţeles, până la autorităţile judeţene, că securitatea energetică a României este o prioritate zero şi că trebuie să punem umărul şi să prioritizăm toate aceste investiţii, pentru a nu rata finanţări sau pentru a nu descuraja potenţiali investitori, pentru că ştim: atunci când te loveşti de un zid la autorităţi, că e vorba de primărie, că e vorba de mediu, că e vorba de alte autorităţi, riscul e să îşi mute afacerea în altă ţară, ceea ce nu ne dorim”, a explicat Mircea Fechet.
Şeful de la Mediu a subliniat că România are un potenţial “fantastic” la producerea de energie regenerabilă, iar colaborarea sa cu ministrul Energiei este “poate cea mai strânsă” dintre toate colaborările cu miniştrii din Guvern, pentru că “mediul şi energia sunt două domenii puternic legate între ele, motiv pentru care în foarte multe ţări ele se află uneori sub umbrela aceluiaşi minister”.

