Expoziție și dineu la Washington dedicate Tezaurului României trimis la Moscova și niciodată returnat

Foto Ambasada României în Statele Unite
Foto Ambasada României în Statele Unite
31 October 2024, 14:30

Expoziţia „Tezaurul de aur al Băncii Naţionale a României trimis la Moscova şi niciodată returnat – o creanţă mai veche de un secol” a fost deschisă miercuri la reşedinţa ambasadorului României în Statele Unite, a informat joi ambasada României în SUA.

Expoziţia prezintă documente şi înscrisuri istorice care atestă faptul că, în contextul Primului Război Mondial, România a trimis la Moscova, în mod oficial şi pe baza unui acord recunoscut internaţional, o rezervă impresionantă de aur – 91,5 tone de aur fin – care nu a fost returnată niciodată, deşi toate garanţiile de depozit prevăzute de practicile internaţionale au fost respectate cu stricteţe de partea română.

Documentele expuse în cadrul evenimentului reflectă cu claritate obligaţiile internaţionale asumate de partea rusă şi încredinţarea aurului BNR ca măsură de protecţie într-un moment istoric dificil, pe care, ulterior, partea română nu le-a văzut onorate.

Ambasada României în SUA începe astfel seria evenimentelor prin care va face cunoscut în Statele Unite cazul creanței pe care statul român o are asupra Rusiei. Guvernatorul BNR: „Aducem astăzi în atenția publicului american problema Tezaurului României trimis la Moscova și sperăm să găsim aici susținere pentru angajamentul nostru de a-l aduce acasă.”

La reședința Ambasadorului României în Statele Unite, a fost deschisă, miercuri, 30 octombrie 2024, o expoziție importantă pentru patrimoniul istoric și economic al României: „Tezaurul de aur al Băncii Naționale a României trimis la Moscova și niciodată returnat – o creanță mai veche de un secol”.

După deschiderea expoziției, a avut loc un dineu la care au fost prezenți oficiali ai Băncii Naționale a României, membri ai unor instituții federale americane, precum și reprezentanți ai Băncii Mondiale, Fondului Monetar Internațional și ai unor centre americane de reflecție. Pe parcursul evenimentului au fost expuse și dezbătute în detaliu implicațiile istorice și economice ale acestui episod, subliniindu-se necesitatea unei recunoașteri și susțineri internaționale a eforturilor României de reîntregire a patrimoniului său istoric. În alocuțiunea sa, Guvernatorul BNR a evocat aceste eforturi și a pledat pentru o mai bună cunoaștere a acestui caz în mediile americane: „Aducem astăzi în atenția publicului american problema Tezaurului României trimis la Moscova și sperăm să găsim aici susținere pentru angajamentul nostru de a-l aduce acasă.”

Ambasadorul Andrei Muraru, referindu-se la evoluțiile curente în contextul geopolitic regional, a transmis: „România va continua să promoveze acest caz la nivel internațional, inclusiv la Washington, pentru a menține atenția asupra tratamentului inacceptabil de către Rusia a obligațiilor sale legale.” Ambasadorul Muraru a mai spus că: „Împreună, ca aliați și parteneri, nu vom abandona niciodată ceea ce trebuie să prevaleze din punct de vedere moral și juridic – fie că vorbim despre pace în Ucraina, despre viitorul democratic al Republicii Moldova sau despre recuperarea Tezaurului istoric al României.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite