Explozia blocului din Bucureşti a alarmat țara. Întâlnire între furnizorii de gaze, ISU şi asociaţiile de proprietari, la Iași
La Iaşi se va organiza o întâlnire între furnizorii de gaz şi asociatiile de proprietari, pentru a stabili ce au de făcut ca tragedii ca cea din cartierul bucureștean Rahova să fie evitate. In urmă cu 9 ani, și la Iași a fost o explozie, într-un bloc din cartierul Copou. Doi oameni au murit atunci, iar 15 familii au fost nevoite să-și găsească alte locuințe.
Era vara lui 2016 când o bubuitură a trezit tot cartierul Copou. O acumulare de gaz la parterul unui bloc a produs explozia care a omorât doi oameni și a rănit 11. Și toți locatarii au rămas pe drumuri.
2 fisuri în conducta stradală a fost cauza tragediei. Firma de gaz a vrut să reconstruiască blocul pe banii ei, însă trei familii nu au fost de acord. Așa că proprietarii au fost despăgubiți.
Actorul Florin Constantin locuia și el în blocul respectiv.
Florin Constantin, actor: Am stat în gazdă ani și ani, până când am reușit fiecare să ne cumpărăm altceva, mai cu împrumut, mai din despăgubire. Despăgubiri doar de la Eon, cu niște experți de la București, care au subevaluat mult blocul nostru.
A fost o seară de groază de care își amintesc bine și alți locuitori din Copou.
Nici până azi nu s-a găsit un vinovat pentru tragedia din Iași. După 3 ani de anchete și expertize, a început o acțiune penală împotriva firmei de distribuție a gazelor.
Mihaela Apostol, prim procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi: Deși societatea, în urma mai multor verificări, a cunoscut faptul că pe stradă erau scurgeri de gaze naturale, nu a luat măsuri pentru stoparea lor și durata de funcționare normală a conductelor era depășită.
Într-un final, procurorii au considerat că societatea de distribuție a gazelor nu poate fi judecată pentru ucidere din culpă, pentru că nu a săvârșit fapta cu vinovăția prevăzută de lege. Dosarul a fost clasat în 2022. Iar consolidarea blocului nu e gata nici acum.
Marius Ifrim, jurnalist TVR Iaşi: Tribunalul Iași nu a putut stabili cu exactitate cui aparține vina, așa că dosarul a fost clasat. Societatea de gaze a devenit proprietara blocului după despăgubiri, însă imobilul a fost cumpărat de altă societate.
Problemele ce țin de siguranță rămân. Sunt proprietari care spun ca soluția e la fiecare locatar în parte.
Mihai Chirica, primarul municipiului Iaşi: Vom face o sesiune de informare cu președinții și administratorii de blocuri, să le reamintim responsabilitățile. Vom face și un material tipărit cu aceste informații.
Autoritățile din Iași vor organiza o întâlnire între furnizorul de gaze, reprezentanții ISU și președinții asociațiilor de proprietari, pentru a fi reamintite drepturile și obligațiile tuturor.

