EXCLUSIV Kelemen Hunor: Încă nu am luat o decizie în privința Guvernului Tomac. Așteptăm programul de guvernare, dar nu va fi ceva ieșit din comun

10 June 2026, 07:44 (actualizat 10 June 2026, 07:51)

Ieri, premierul desemnat a început negocierile cu reprezentanții UDMR. „Nu avem argumente pentru a susține acest guvern, dar formal noi nu am luat o decizie”, a precizat președintele Uniunii, aseară, la TVR Info.

Kelemen Hunor, președintele UDMR: Am rămas cu următoarea idee: Domnul Tomac nu are un program de guvern în acest moment și nu crede că ar trebui să vină cu ceva foarte ambițios, fiindcă este o situație extraordinară cu acest guvern numit tehnocrat condus de un om politic fără majoritate parlamentară deocamdată, dacă rămâne așa, fără majoritate parlamentară în momentul votului. Și într-o astfel de situație degeaba ai planuri foarte interesante sau o rețetă foarte sofisticată, nu ai cum și din ce să gătești. Din acest punct de vedere, așteptăm programul de guvernare, dar nu am impresia că va fi ceva hipersuper ieșit din comun

Nici noi nu am dat un mesaj prea pozitiv, eu recunosc acest lucru. Am spus că nu am argumente să votez un guvern din care nu fac parte, nu eu personal, ci UDMR, cu cei care au dat jos guvernul din care am făcut parte. Deci logic nu se pupă.



Am avut impresia că e un singuratic care caută majoritate pentru un guvern tehnocrat.

Dacă ar fi fost un tehnocrat cu un guvern politic ar fi fost altceva, sau inclusiv un premier tehnocrat cu guvern tehnocrat era o altă abordare. Nu există în acest moment argument de ce am susține ceva care nu avea a doua zi majoritate și ar trebui să meargă domnul Tomac cu lanterna prin parlament, pentru fiecare proiect de lege, pentru fiecare ordonanță, să vadă dacă mai există cineva care dorește să voteze, fiindcă parlamentarii a doua zi toți trec în opoziție după învestirea guvernului, dacă reușește să adune 233 de voturi.

Nu știu dacă are convingerea că va trece sau nu, nu îmi dau seama, nu vreau să speculez. El ne-a zis că face procedura parlamentară până la sfârșit. La un moment dat l-am întrebat: dacă nu există majoritate de 233 de voturi, depui mandatul? Nu, merg și fac procedura parlamentară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite