EXCLUSIV Kelemen Hunor: Ar fi masochism politic să votez un guvern din care nu fac parte după ce a fost dat jos guvernul din care am făcut parte
Președintele UDMR Kelemen Hunor a explicat în studioul Ediției Speciale, de marți seara, de la TVR Info, care ar fi motivele pentru care nu poate, încă, vota un eventual guvern Tomac. Principalele probleme, astăzi, ar fi lipsa unui program guvernamental și o listă de miniștri.
El a lămurit de ce un astfel de guvern este foarte greu de votat:
Kelemen Hunor, Președintele UDMR: Deci, logic, nu se pupă! Ar fi masochism politic să votez un guvern din care nu fac parte după ce a fost dat jos guvernul din care am făcut parte și să votez guvernul cu cei care au dat jos guvernul.
Deci, vă dați seama, nu se leagă. Nu se poate explica de ce face acest lucru, de ce votezi un guvern din care nu faci parte, după episodul moțiunea de cenzură.

