Kelemen Hunor: În 2-3 săptămâni maximum vom avea un nou guvern. Despre Ilie Bolojan: Nu va ceda, eu îl știu
Președintele UDMR Kelemen Hunor a răspuns mai multor întrebări ale presei după votul de ieri, din parlament, în urma cătuia Guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură. Kelemen Hunor a spus că opțiunea UDMR, înainte de orice discuție, ar fi să refacem coaliția care a funcționat până acum o lună, adică PSD-PNL-USR-UDMR-Grupul minorităților, și că trebuie găsit un om care reușește să-i aducă pe toți la aceeași masă.
Declarații Kelemen Hunor:
-Toate soluțiile trebuie lăsate pe masă, nu există nicio soluție nedemocratică, în spatele fiecărui partid există voturi și votul trebuie respectat.
-Opțiunea noastră înainte de orice discuție ar fi să refacem coaliția care a funcționat până acum o lună, adică PSD-PNL-USR-UDMR-Grupul minorităților, dacă se poate găsi un premier care poate fi acceptat de toate partidele și care nu ar fi rival niciunuia dintre… vorbesc de partidele mari. Deciziile PNL-ului sunt cunoscute, dar discuțiile trebuie continuate.
-Eu m-aș gândi la o formula majoritară. Sau o formulă prin care se poate asigura o majoritate foarte clară în Parlament.
-Așteptăm să fim invitați la discuții cu președintele Dan, încă nu am fost contactați. Și așteptăm discuțiile cu colegii noștri din PNL, PSD, USR, din grupul condus de domnul Pambuccian.
-După decizia PNL și USR, e greu să te întorci cu un premier din PSD la aceeași formulă. Sau cu un premier din PNL – exclus, pentru că PNL a luat decizia pe care o cunoașteți. Trebuie găsit un om care reușește să-i aducă pe toți la aceeași masă și eu cred că există în România un asemenea om.
-Am avut un caz similar în 2021, când Executivul condus de dl Cîțu a fost demis, o moțiune inițiată de AUR și de USR și votată de PSD, după care s-a format o coaliție cu PSD, PNL, UDMR, din care noi, la un moment dat, am fost dați afară, deci avem experiența a ceea ce se întâmplă după o astfel de aventură. Nu s-a schimbat lumea din 2021.
-Sunt de acord cu președintele, că nu ar trebui să ajungem la anticipate. Dacă mergem în anticipate, atunci înseamnă că dăm guvernarea celor de la AUR.
-În 2-3 săptămâni maximum (n.r., vom avea un nou guvern), pentru că și așa sunt probleme deja legate de percepția noastră în străinătate. Și trebuie să recunoaștem finanțarea deficitului costă.
-Singura soluție este să stai la masă și discuți, până se conturează ceva.
-Dacă se găsește o persoană care are capacitatea de a-l convinge pe premierul Bolojan și pe ceidin PNL că nu e o umilire de a întoarce (n.r., decizia de a se duce în opoziție), fiindcă nu e vorba de un alt premier din PNL, eventual, fiindcă nu merge, ați văzut, la PNl hotărârea foarte fermă, o hotărâre repetată, confirmată, atunci se poate găsi o înțelegere, dar acest lucru, sigur, rămâne de văzut dacă președintele Dan are vreo soluție, dacă partidele vor avea vreo soluție, după primele discuții.
-Ilie Bolojan nu va ceda, eu îl știu pe Ilie Bolojan.
-AUR va profita de această situație.
-Am exclus o variantă legată de AUR. Acolo unde e AUR, nu suntem noi.
-Eu nu renunț nici la USR și nici la PNL, nu trebuie să renunț la nimic. Noi trebuie să ne așezăm la masă și trebuie să discutăm. Să vedem care sunt soluțiile de pus în practică, pentru că soluții teoretice există.

