EXCLUSIV Îi vor abandona liberalii pe aliații social-democrați de la guvernare? Rareș Bogdan: ”Noi nu abandonăm România niciodată!”
Alianța PSD-PNL ar putea să se încheie după alegerile parlamentare din 1 ianuarie, dacă dreapta va obține un scor suficient de bun, a spus Rareș Bogdan, la TVR Info, joi seară, în emisiunea ”Radar Geopolitic”, prezentată de Loara Ștefănescu. Un scor bun și o coagulare a forțelor de dreapta l-ar putea aduce pe Nicolae Ciucă la Cotroceni și o nouă structură a guvernului, însă ”depinde” atrage atenția prin-vicepreședintele liberal.
Rareș Bogdan a fost întrebat dacă PNL va rămâne la guvernare cu PSD și după anul 2024, iar răspunsul său a fost tranșant:
”Eu sper că nu. Eu sper să reușim să facem un scor bun, să-l ducem pe Nicolae Ciucă la Cotroceni, și să reușim să construim o alianță a forțelor de dreapta. Am exprimat asta ieri și am creat puțină rumoare. Eu sunt sincer și spun: cred că pentru România, dreapta a fost cea care a adus bogăția.
Margaret Thatcher spunea extrem de sincer: ”Știți de ce vine stânga la putere? Pentru a împărți bogăția pe care o produce dreapta”.
E un război. E un război la graniță. În primele șase luni, nimeni nu știa evoluția războiului. Dacă vom mai rămâne la guvernare cu PSD? Depinde!
Poate să fie pe primul loc, nu poate să facă mai mult de 30%, noi vom face 25-27%. Dar dacă cei de la USR, cei de la Forța Dreptei, PMP, Reper – care am înțeles că au conglomerat și ei ceva – reușesc să facă scor?
Elena Lasconi și USR candidează singuri, la parlamentare și prezidențiale, iar fruntașul liber a atras atenția: ”Să nu ajungă cumva extrem de singură, dacă mai continuă dezvăluirile!”
Întrebat dacă va abandona PSD-ul, el a spus:
”Noi nu abandonăm România niciodată! În rest, eu m-am așteptat ca în acești doi ani și jumătate să facem numai reforme, chiar dacă ”ne-am luat” la guvernare. Le-ați văzut? Că eu nu le-am văzut! Atunci când ”ne-am luat”, această ”căsătorie” de conveniență pe termen limitat… da, nu am pierdut banii din PNRR, nu am dus România în criză politică, nu am produs alegeri ca în Bulgaria, dar statul român are nevoie de niște reforme serioase, profunde”, a precizat europarlamentarul liberal Rareș Bogdan, la TVR Info.

