EXCLUSIV Diana Buzoianu, la TVR Info: Plajele vor fi mult mai aerisite anul acesta. Ne vom uita foarte clar să fie respectate toate normele

22 March 2026, 23:29

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat, duminică seară, la emisiunea  “Culoarele Puterii”, de la TVR Info, că plajele de pe litoralul românesc vor fi mult mai aerisite în acest an.

Ministrul Mediului a afirmat că vor fi exista îmbunătățiri pe plaje anul acesta, printre care: acces la internet și încarcarea telefonului, acces pentru persoanele cu dizabilități, plaje mai aerisite.

”Eu cred că anul acesta plaja va fi mult mai risită. În primul rând, pentru că ne vom uita foarte clar să fie respectate toate normele. Nu se poate trece de la Vestul Sălbatic la plaje de niște criterii absolut fantastice îndeplinite pe toate plajele din România, asta nu se va putea face. Dar eu cred că se va vedea o îmbunătățire foarte mare față de anul anterior. În primul rând, plajele vor fi mai arisite. În al 2-lea rând, serviciile pe care le-am trecut pe plajele respective, accesul la internet, acces la tot felul de sisteme care să-ți permită să-ți încarci telefonul, de exemplu, accesul pentru persoanele cu dizabilități pe plajele din România. Deci sunt niște lucruri pe care le-am trecut. Sunt foarte multe servicii pe care le-am trecut, pe care ei (n. red. operatorii) și le-au asumat, care sunt ușor de verificat, dacă sunt și ușor de implementat, care nu au fost implementate până acum, din păcate. Și cred că lucrurile astea se vor vedea”, a declarat ministrul Mediului, la emisiunea “Culoarele Puterii” de la TVR Info, moderată de Marinela Mititelu.

Ministrul Mediului a adăugat că anul acesta Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral va avea ajutor suplimentar pentru curățarea plajelor fără operatori. ”Spre deosebire de anul trecut, de exemplu, inclusiv Administrația Bazinală va avea inclusiv ajutor suplimentar pentru curățarea plajelor, pentru că plajele care sunt administrate de operatori sunt în sarcina operatorilor să le curețe. În schimb, plajele care rămân fără operatori economici, care să liciteze plajele respective, trebuie să fie curățate de Administrația Bazinală Dobrogea Litoral, care anul acesta va avea o echipă mult mai mare pentru a curăța”.

EXCLUSIV Buzoianu, la TVR Info: Cota de recoltare a urșilor trebuie să țină cont de zonă.Pericolul nu e în vârf de munte

Aproape 860 de urși ar putea fi vânați anual în România, dacă proiectul de lege inițiat de UDMR va fi adoptat și de a doua cameră a Parlamentului. Măsura ar însemna o dublare a cotei actuale de intervenție. Invitată la emisiunea “Culoarele Puterii” de la TVR Info, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a explicat că este important să existe o cotă de prevenție, dar aceasta trebuie să țină cont și de zone.

Diana Buzoianu a declarat că trebuie crescută valoarea amenzilor în cazul problemei legate de șezlongurile de pe litoralul românesc.

”Avem prevederi care vor fi foarte critic respectate și ne vom uita foarte atent. Vom face controale. Eu chiar voi propune să creștem amenzile, pentru că îmi dau seama că cu amenzile care există acum, degeaba faci controale. Ei vor plăti amenzile și își vor lua din 10 șezlonguri înapoi amenda plătită. Deci va trebui să fie și o amendă care să îi atenționeze că dacă mai continuă, vor fi în pierdere”, a menționat ministrul Mediului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite