Eurotunelul a fost blocat de o grevă a lucrătorilor francezi. Sindicaliştii ar fi fost nemulţumiţi de prima de 1000 de euro acordată de conducere
Greva spontană declanșată joi de lucrătorii francezi de la Eurotunel s-a încheiat după multe ore de incertitudine. Cursele pe ruta Paris – Londra și invers au fost suspendate pe toată durata protestului şi sute de călători au fost afectați. Unele garnituri au fost silite să se întoarcă din drum. Sindicaliştii ar fi fost nemulţumiţi de prima de 1000 de euro acordată de conducere.
Sindicatele au refuzat bonusul de o mie de euro oferit de companie. Au cerut ca suma să fie triplată. Pe pagina de internet, Eurostar a anunțat că toate călătoriile dintre Paris și Londra sunt suspendate. Managementul a avertizat călătorii să își amâne planurile pentru zilele următoare.
Sonia Kapur, turistă din SUA: Totul era foare grozav până când am urcat în tren. Odată ajunşi acolo, eram probabil la o oră şi jumătate de Londra, dintr-o dată am auzit anunţul că este grevă. Nu ştiam dacă e vorba de un angajat sau se întâmplă ceva, trebuia să stăm liniştiţi şi să aşteptăm. Am aşteptat, am aşteptat, am aşteptat şi, în fine, au anunţat “Este grevă, ne întoarcem la Paris”. A fost ceva devastator deoarece aveam multe planuri.
Mulți călători care încercau să ajungă la Londra sau Paris au anunțat pe rețele de socializare că sunt blocați în trenuri. Multe garnituri au fost întoarse la stațiile de unde au plecat.

