Durere și frustrare în Israel: familiile ostaticilor decedați așteaptă returnarea trupurilor, în timp ce țara sărbătorește întoarcerea celor vii
Furia crește în Israel pe fondul întârzierii returnării trupurilor neînsuflețite ale ostaticilor de către Hamas. Deși cei 20 de ostatici în viață au fost aduși acasă, doar o parte dintre decedați au fost predați, lăsând familiile să aștepte în continuare și alimentând tensiunea publică și criticile la adresa guvernului israelian, notează CNN, într-un articol despre durerea și frustrarea celor care încă așteaptă trupurile celor dragi.
La doar câteva ore după ce ultimii 20 de ostatici rămași în viață au fost eliberați de Hamas și aduși înapoi în Israel, luni, președintele parlamentului israelian și-a scos panglica galbenă de pe rever – un simbol al solidarității și un memento omniprezent al angajamentului națiunii de a asigura întoarcerea captivilor.
În timp ce se întorcea să-i mulțumească președintelui american Donald Trump – care sosise mai devreme în Knesset, întâmpinat cu aplauze furtunoase pentru medierea acordului de încetare a focului – Amir Ohana a spus că este „onorată să o dea jos”. Panglica lui Ohana i-a fost oferită de tatăl unuia dintre ostaticii recent eliberați.
Totuși, momentul de sărbătoare a părut profund nepotrivit pentru unii dintre cei care încă își așteaptă persoanele dragi să se întoarcă, unii dintre ei aflându-se chiar în aceeași sală.
„A fost lipsit de respect și de compasiune”, a declarat Ruby Chen, tatăl ostaticului americano-israelian Itay, care a fost luat prizonier în Gaza și ulterior confirmat decedat. „A făcut parte din narațiunea pe care el vrea să o promoveze, și anume că înțelegerea s-a încheiat – prim-ministrul (Benjamin Netanyahu) a încheiat acordul și totul s-a terminat”, a declarat el pentru CNN, adăugând: „Ei bine, nu s-a terminat – pentru că încă mai sunt (ostatici în Gaza).”
Până marți seară, doar opt dintre cei 28 de ostatici decedați care se află încă în Gaza fuseseră eliberați de Hamas, adăugând durere multor familii care au privit cum țara sărbătorea întoarcerea captivilor în viață ca pe un mare succes.
Conform acordului de încetare a focului, Hamas avea termen până luni, ora 12:00, ora locală (4 a.m. ET), să predea Israelului toți ostaticii – vii și decedați. Doar patru dintre cei decedați – Guy Illouz, Yossi Sharabi, Bipin Joshi și Daniel Peretz – au fost predați în acea seară.
La mai mult de 24 de ore după, marți seara, armata israeliană a anunțat că a primit încă patru corpuri, care vor trece printr-un proces oficial de identificare în Israel.
Timp de luni de zile, Israelul a estimat că Hamas s-ar putea să nu fie în măsură să găsească și să returneze toți ostaticii decedați rămași. Surse israeliene au indicat că există hărți și informații care localizează mai mulți ostatici decedați, însă eforturile de a intra în acele zone au fost îngreunate de doi ani de bombardamente israeliene, care au lăsat vaste porțiuni din enclavă în ruine – unde se crede, de asemenea, că sunt îngropați aproximativ 10.000 de palestinieni.
Armata israeliană urmează să colaboreze cu o forță internațională de lucru, convenită în cadrul planului de încetare a focului, pentru a recupera trupurile oricăror ostatici rămași. Însă modul în care acest lucru se va desfășura rămâne neclar.
Până marți, furia creștea atât în rândul publicului, cât și al guvernului israelian, din cauza numărului foarte mic de ostatici decedați returnați de Hamas.
Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a numit lipsa de progrese „un eșec în respectarea angajamentelor”, dar s-a abținut de la a emite amenințări militare, gest interpretat ca un semn că încetarea focului ar putea totuși să se mențină.
Între timp, oficialii israelieni au anunțat că iau în considerare menținerea închiderii punctului de trecere Rafah – principala poartă de intrare pentru ajutorul umanitar. Națiunile Unite au declarat că Israelul a confirmat că doar 300 de camioane cu ajutor – jumătate din numărul convenit – vor fi permise să intre în Gaza miercuri, și că nu vor exista livrări de combustibil sau gaz, cu excepția celor destinate unor nevoi umanitare specifice.
Israelul suspendă redeschiderea punctului de frontieră Rafah, deoarece Hamas nu a predat toţi morţii
„Cred că, prin această abordare, vom primi mai întâi vești – poate chiar în orele următoare – despre întoarcerea altor ostatici căzuți. Dar suntem hotărâți să-i aducem pe toți înapoi”, a declarat marți seara târziu prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, înainte de întoarcerea celui de-al doilea grup de ostatici decedați.
Dar, pentru mulți, cuvintele lui Netanyahu au sunat a vorbe goale. Criticii prim-ministrului, inclusiv familiile unor ostatici, l-au acuzat de mult timp că prelungește războiul pentru a distrage atenția de la multiple scandaluri politice, în detrimentul recuperării ostaticilor.
Forumului Familiilor Ostaticilor și Dispăruților i-au fost semnalate frustrările continue față de liderul israelian și coaliția sa, marți, prin declarația: „Cei care își scot steagurile și insigna ostaticilor de pe cămașă, cei care își ascund responsabilitatea în spatele aplauzelor furtunoase – trădează valorile moralei evreiești și profanează acordul semnat.”
Pentru Yael Adar, mama ostaticului ucis Tamir Adar, auzul uralelelor eșalonului politic a făcut-o să se simtă profund „trădată” în timp ce stătea în Knesset și i-a accentuat frustrările legate de modul în care decedații vor fi tratați conform termenilor acordului.
„Ceea ce a fost semnat în acord a fost că decedații vor fi returnați în funcție de posibilitățile lor. Acum Hamas spune: ‚asta am putut face’”, a declarat ea. „De ce corpurile neînsuflețite sunt mai puțin demne?” a întrebat femeia, vorbind cu presa locală.
Pe măsură ce furia publică se intensifică, întrebări cruciale despre pașii următori rămân fără răspuns. A doua rundă de discuții pentru încetarea focului este încă în stadii incipiente. Doar prima fază a planului a fost implementată și doar câteva dintre cele 20 de puncte din planul lui Trump au fost realizate până acum.
Multe dintre cele mai delicate probleme – inclusiv dacă Hamas își va depune armele și cine va guverna Gaza – încă nu au fost rezolvate. Și, deși Trump a declarat categoric că „războiul s-a terminat” în timpul zborului său spre Orientul Mijlociu luni, trupele israeliene rămân în enclavă, existând temeri că situația de securitate din Gaza va continua să se deterioreze, în contextul rapoartelor despre ciocniri violente între Hamas și grupuri rivale.
Între timp, familiile ostaticilor – prinse între diplomație și dezastru – rămân să aștepte. „Mă aduce înapoi la 7 octombrie”, a spus mama lui Itay, Hagit Chen, pentru CNN.
Într-un video distribuit online, ea a adăugat: „Continuați să purtați insigna ostaticilor. Este foarte important să ne arătați că sunteți alături de noi.”

