Încă patru trupuri neînsufleţite ale ostaticilor israelieni răpiţi de Hamas au fost returnate. Trump avertizează gruparea palestiniană

15 octombrie 2025, 07:10 (actualizat 15 octombrie 2025, 12:21)

Încă 4 trupuri neînsufleţite ale celor răpiţi de Hamas au fost returnate marți seara târziu, după ce Israelul a avertizat că va diminua ajutorul umanitare permis în Fâşia Gaza, pentru nerespectarea fazelor planului de pace propus de Donald Trump.

„Intrăm în a doua fază a planului” a avertizat liderul de la Casa Albă, cu o atenţionare dură către Hamas. Trupurile neînsufleţite ale celor 4 ostatici au fost predate de organizaţia teroristă Hamas Crucii Roşii, în Gaza, preluate sub escorta forţelor de apărare israeliene şi transportate la Tel Aviv.

La Institutul de Medicină Legală de aici sunt efectuate analize amănunţite pentru identificare, dar şi pentru stabilirea cauzei morţii.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: Despre ostaticii decedaţi, vreau să spun – cu aceeași determinare, cu același simț al responsabilității și cu aceeaşi seriozitate lucrăm pentru -i aduce pe toţi acasă. Nu ne vom opri de la niciun efort şi de la niciun mijloc pentru a-i repatria.

Forţele israeliene de apărare au dat publicităţii imagini din elicopterele care i-au transferat pe cei 20 de ostatici în viaţă, de la graniţa cu Fâşia Gaza, către spitalele unde sunt îngrijiţi acum.

Acum că toţi cei 20 de ostatici în viaţă s-au întors, o mare povară s-a ridicat, dar lucrurile nu s-au încheiat. Morţii nu au fost returnaţi, aşa cum a fost promis, a fost avertismentul preşedintelui Statelor Unite, Donald Trump, către Hamas.

Reporter: – Cât timp vă lua dezarmarea Hamas? Și puteți garanta că acest lucru se va întâmpla?

Donald Trump, preşedintele SUA: – Ei bine, se vor dezarma. Pentru că au spus cã se vor dezarma. Și dacã nu se vor dezarma, îi vom dezarma noi.

A doua fază a planului de pace începe acum, a transmis, fără echivoc, liderul de la Casa Albă.

Donald Trump, preşedintele SUA: – Ei știu că eu nu mă joc.

Negocierile privind următoarele etape cruciale ale planului de pace continuă la Sharm el-Sheikh, în Egipt, au indicat pentru CNN o sursă israeliană și un diplomat din regiune. O delegaţie de lucru nu a părăsit niciun moment locul negocierilor cu reprezentanţii Hamas. Discuţiile se vor concentra pe garantarea unei păci de durată şi pe reconstruirea Fâşiei Gaza.

Revenirea la normalitate, o luptă grea pentru ostaticii eliberați de Hamas. 19 dintre aceștia au origini românești

După bucuria eliberării ostaticilor din Gaza, urmează o perioadă complicată pentru aceștia și pentru familiile lor. Revenirea la o viață normală nu este deloc ușoară – a explicat la TVR INFO, Mirav Meller, o israeliană de origine română, rudă a uneia dintre femeile eliberate de Hamas la începutul anului.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite