Două nave comerciale plecate din porturi iraniene au traversat Strâmtoarea Ormuz în pofida blocadei

14 April 2026, 16:28 (actualizat 14 April 2026, 16:29)

Cel puţin două nave comerciale plecate din porturi iraniene au traversat Strâmtoarea Ormuz luni, în ciuda blocadei militare americane, a indicat marţi compania de monitorizare a traficului maritim Kpler, transmite AFP.

Vrachierul Christianna, sub pavilion liberian, a traversat strâmtoarea după ce a descărcat porumb în portul iranian Bandar Imam Khomeini, trecând prin apropierea insulei iraniene Larak luni, în jurul orei 16.00, după intrarea în vigoare la ora 14.00 GMT a blocadei impuse de Statele Unite, conform datelor Kpler.

O a doua navă, tancul petrolier Elpis, sub pavilionul Insulelor Comore, s-a aflat în apropierea insulei Larak către ora 11.00 GMT şi a traversat Strâmtoarea Ormuz în jurul orei 16.00 GMT.

SUA au anunţat că luni, la 14:00 GMT, vor începe o blocadă asupra porturilor iraniene situate în strâmtoarea Ormuz şi împrejurimi, zonă controlată de forţele iraniene de la izbucnirea războiului actual în urma loviturilor americane şi israeliene contra Iranului, pe 28 februarie.

Traficul maritim prin strâmtoarea Ormuz, pe unde tranzitează 20% din producţia mondială de petrol şi gaz natural lichefiat, a fost redus deja cu aproximativ 90% de la începutul conflictului actual, potrivit companiei de date maritime Lloyd’s List Intelligence.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite