Donald Trump şi-a prezentat planurile privind distrugerea uraniului îmbogăţit al Iranului

26 May 2026, 07:38 (actualizat 26 May 2026, 07:41)

Donald Trump şi-a prezentat planurile privind distrugerea uraniului îmbogăţit al Iranului.

Preşedintele american a transmis pe platforma sa socială că acesta va fi fie transportat în Statele Unite, fie tratat la faţa locului în colaborare cu Iranul, fie dus într-un alt loc.

Comisia pentru Energie Atomică sau echivalentul acesteia va fi martor al acestui proces, a mai notat liderul de la Casa Albă.

Trump a spus în mod repetat că ţara sa nu va ceda în privinţa recuperării celor  450 de kilograme de uraniului îmbogăţit al Iranului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite