Imagine din satelit a unei fabrici de îmbogățire a uraniului din Natanz, Iran. Sursa foto: Profimedia Images

Donald Trump: Vom lovi din nou instalațiile nucleare ale Iranului "dacă va fi necesar"

Donald Trump a emis avertismentul într-o postare pe rețelele de socializare luni seara, după ce ministrul de Externe al Iranului, Abbas Araghchi, a declarat pentru Fox News că Teheranul nu poate renunța la programul său de îmbogățire nucleară, chiar dacă acesta a fost avariat în urma bombardamentelor americane de luna trecută.

Se încinge atmosfera în Orientul Mijlociu. Israelul s-ar pregăti să atace Republica Islamică. Îngrijorare la Washington

Se încinge atmosfera în Orientul Mijlociu după ce au apărut informaţii neoficiale că Israelul s-ar pregăti să atace Republica Islamică. În acest context americanii îşi retrag personalul diplomatic neesenţial, din Irak, de teama unor represalii ale Teheranului. Escaladarea tensiunilor are loc pe fondul negocierilor directe ale Statelor Unite cu Iranul, care nu au dus nicăieri, deocamdată. În plus, Agenţia pentru Energie Atomică a anunţat că Teheranul îmbogăţeşte uraniul la 60 la sută, în condiţiile în care pentru fabricarea unei bombe nucleare e nevoie de uraniu îmbogăţit 90 la sută.

Ultima Oră

Cele mai citite