Teheranul nu poate renunța la programul de îmbogățire a uraniului. Trump: Vom lovi din nou instalațiile nucleare “dacă va fi necesar”
Donald Trump a emis avertismentul într-o postare pe rețelele de socializare luni seara, după ce ministrul de Externe al Iranului, Abbas Araghchi, a declarat pentru Fox News că Teheranul nu poate renunța la programul său de îmbogățire nucleară, chiar dacă acesta a fost avariat în urma bombardamentelor americane de luna trecută, potrivit EuroNews.com.
„O vom face din nou, dacă va fi necesar!”, a avertizat președintele SUA, Donald Trump, după ce ministrul de Externe al Iranului a declarat că trei instalații nucleare au fost grav avariate în urma atacurilor din iunie.
„A fost oprit pentru că, da, daunele sunt grave și severe. Dar, evident, nu putem renunța la îmbogățire, deoarece este o realizare a propriilor noștri oameni de știință. Și acum, mai mult decât atât, este o chestiune de mândrie națională”, a spus Araghchi.
Pe platforma sa Truth Social, Trump a făcut referire la comentariile lui Araghchi despre siturile nucleare grav avariate și a spus: „Desigur că sunt, exact cum am mai spus, și o vom face din nou, dacă va fi necesar!”
Atacurile americane din 22 iunie au lovit trei instalații iraniene de îmbogățire a uraniului — Fordow, Natanz și Isfahan — în timpul conflictului de 12 zile dintre Israel și Iran.
La câteva zile după anunțarea încetării focului negociate de SUA, Trump a afirmat că atacurile Washingtonului au „distrus complet și total” instalațiile nucleare ale Iranului.
Cu toate acestea, afirmația lui Trump a fost pusă sub semnul întrebării când un raport ulterior al serviciilor secrete americane a constatat că programul nuclear al Iranului a fost întârziat doar cu câteva luni.
Casa Albă a respins cu fermitate această evaluare, calificând-o drept „total eronată”.
Postarea lui Trump pe rețelele de socializare a urmat unui anunț făcut luni de Iran, potrivit căruia vineri vor avea loc noi discuții cu țările europene privind programul său nuclear.
Întâlnirea de la Istanbul va fi prima de la încheierea armistițiului dintre Israel și Iran la sfârșitul lunii trecute și după discuţii similare în mai, care au avut loc în același oraș turc.
Discuțiile vor reuni oficiali iranieni cu omologii lor din Marea Britanie, Franța și Germania – cunoscuți sub numele de țările E3 – și șeful politicii externe a Uniunii Europene.
„Tema discuțiilor este clară: ridicarea sancțiunilor și problemele legate de programul nuclear pașnic al Iranului”, a declarat luni purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de externe, Esmail Baghaei.
În cadrul unui acord din 2015 menit să limiteze activitățile nucleare ale Iranului, cunoscut sub numele de Planul comun de acțiune cuprinzător (JCPOA), Teheranul a acceptat restricții severe asupra programului său nuclear în schimbul unei relaxări a sancțiunilor internaționale.
Națiunile europene au amenințat recent că vor declanșa mecanismul de „revenire” al acordului din 2015, care ar permite reimpunerea sancțiunilor în cazul nerespectării acestuia de către Teheran.
Teheranul neagă acuzațiile că ar urmări fabricarea unei arme nucleare și susține de mult timp că programul său nuclear are doar scopuri civile.

