Conflictul din Orientul Mijlociu continuă să se extindă: val de atacuri în țările din Golf. Facilitate americană din Bagdad, vizată de drone
Conflictul din Orientul Mijlociu continuă să se extindă. Israelul și Iranul au lansat noi atacuri reciproce, iar lovituri au fost raportate în mai multe zone din regiune. Presa internațională relatează că ofensiva israeliană s-a intensificat, în timp ce Gărzile Revoluționare iraniene anunță cea mai dură operațiune de represalii de la începutul războiului.
Teheranul a lansat cele mai intense atacuri de până acum. În cursul dimineţii, două drone au căzut în apropierea Aeroportului Internațional din Dubai şi patru persoane au fost rănite. În urma acestui atac, traficul aerian a fost perturbat temporar.
Ministerul Apărării din Qatar a informat că a interceptat mai multe rachete, în timp ce Arabia Saudită a raportat un val de atacuri cu rachete și drone asupra unor instalații petroliere, a unei baze militare și a altor obiective din țară.
Emiratele Arabe Unite au declarat că sistemele lor de apărare au detectat o amenințare cu rachete, iar armata Kuweitului a anunțat că a identificat cinci drone ostile care au pătruns în spațiul aerian al țării. Iranul a lansat noi atacuri şi asupra Israelului, iar alertele aeriene au fost activate inclusiv la Tel Aviv și Ierusalim.
O locuință din Cisiordania a fost distrusă de resturi provenite de la o rachetă.
În Irak, o facilitate americană de sprijin operațional și logistic din apropierea aeroportului din Bagdad a fost vizată de un atac cu dronă. Nu au fost raportate victime. Suspiciunile pentru această lovitură se îndreaptă către așa-numita Rezistență Islamică din Irak, o rețea de grupări armate susținute de Iran.
Israel Kats, ministrul israelian al Apărării: Vom continua să acționăm și să zdrobim acest regim și obiectivele sale strategice de la Teheran și din întregul Iran, zi după zi, țintă după țintă. Vom continua să facem acest lucru pentru a le permite iranienilor să se ridice, să acționeze și să răstoarne acest regim.
În plan intern, șeful securității de la Teheran i-a avertizat pe protestatari că vor fi considerați inamici ai țării.
Gardienii Revoluţiei din Iran ameninţă SUA şi Israelul cu un „război de uzură”
Ahmad Reza Radan, comandant șef al forțelor de securitate din Iran: Dacă cineva iese în stradă la cererea inamicului, nu-l considerăm protestatar sau ceva de genul acesta. Îl considerăm dușman și ne vom comporta cu el așa cum am face cu inamicul. Toți copiii noștri sunt gata să tragă.
Între timp, noul lider suprem al Iranului, fiul lui Ali Khamenei, ar fi fost rănit la picioare în atacurile americane și israeliene asupra ţării sale. Totuși, oficiali iranieni susțin că acesta este bine. Fiul lui Khamenei a rămas ascuns de când a fost anunțat lider suprem, acum trei zile.

