Gardienii Revoluţiei din Iran ameninţă SUA şi Israelul cu un ”război de uzură”: ”Va duce la erodarea tuturor capacităţilor lor militare până la distrugerea totală”

SUA-Israel-Iran / Profimedia Images
11 March 2026, 18:03 (actualizat 11 March 2026, 20:05)

Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a ameninţat miercuri SUA şi Israelul cu un “război de uzură”, în a 12-a zi a conflictului declanşat în Orientul Mijlociu după atacurile israeliano-americane asupra Iranului, potrivit AFP.

“Ei (inamicii) trebuie să ia în considerare posibilitatea să fie angajaţi într-un război de uzură pe termen lung, care va distruge întreaga economie americană, precum şi cea mondială, şi va duce la erodarea tuturor capacităţilor lor militare până la distrugerea totală”, a declarat Ali Fadavi, consilierul comandantului suprem al IRGC, la televiziunea de stat.

NY Times: Cum au calculat greșit Trump și sfătuitorii săi răspunsul Iranului față de război

Pe 18 februarie, în timp ce președintele Trump cântărea dacă să lanseze atacuri militare asupra Iranului, Chris Wright, secretarul pentru Energie, a declarat într-un interviu că nu era îngrijorat de faptul că războiul iminent ar putea perturba aprovizionarea cu petrol în Orientul Mijlociu și ar putea provoca haos pe piețele energetice, arată începutul unei analize realizate de New York Times pe baza unor interviuri cu mai mulți oficiali americani, care au cerut să rămână anonimi.

În acest context, publicaţia The New York Times relatează miercuri, citând înalţi oficiali din domeniul apărării SUA, că forţele iraniene şi-au adaptat tacticile în cadrul războiului cu Israelul şi SUA şi vizează din ce în ce mai mult ceea ce consideră a fi punctele slabe ale apărării americane în regiune.

Oficiali americani şi analişti militari afirmă că Iranul şi-a ajustat abordarea pe câmpul de luptă în primele 11 zile ale conflictului, direcţionându-şi atacurile asupra sistemelor americane de apărare antiaeriană şi alte mijloace utilizate pentru protejarea forţelor şi instalaţiilor americane în Orientul Mijlociu, conform ziarului citat. 

În timp ce preţul petrolului creşte, siturile energetice sunt lovite în Golf, la fel ca nave în strâmtoarea Ormuz – rută strategică pentru transportul petrolului din Orientul Mijlociu – preşedintele american Donald Trump a lăsat să se înţeleagă pentru a doua oară în această săptămână că războiul ar putea să se termine “în curând”.

“De îndată ce voi dori ca asta să se oprească, se va opri”, a spus el, estimând că “nu a mai rămas practic nimic de lovit” în Iran.

Dar el nu a făcut nicio precizare cu privire la obiectivele sale de a distruge programele balistic şi nuclear iraniene sau de a înlătura actualul regim.

Afişându-şi hotărârea în pofida bombelor, Gardienii Revoluţiei – armata de elită a regimului – s-au declarat pregătiţi pentru un război îndelungat şi pentru a lovi interesele economice occidentale, cu scopul de a forţa Washingtonul să-şi înceteze campania militară.

De cealaltă parte, Israelul, care loveşte Iranul şi gruparea pro-iraniană Hezbollah în Liban, afişează o hotărâre similară. “Această operaţiune va continua fără nicio limită de timp”, a declarat ministrul israelian al apărării, Israel Katz.

În statele din Golf, loviturile au devenit o realitate cotidiană, îngrijorând numeroşi guvernanţi care observă creşterea preţului la petrol.

Alte sectoare sunt de asemenea vizate: gigantul bancar Citi şi-a evacuat miercuri birourile din Dubai, societatea de consultanţă Deloitte a cerut de asemenea personalului să părăsească sediile, iar grupul PwC a decis să le închidă pe ale sale în patru ţări din Golf.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite