Clinica stomatologică unde a murit o fetiță de 2 ani reacționează la acuzațiile ministrului Sănătății

Sursa foto: pixabay.com
15 November 2025, 13:50 (actualizat 15 November 2025, 21:09)

Clinica stomatologică din București unde a murit fetița de 2 ani reacționează la acuzațiile ministrului Sănătății.

Reprezentanții Crystal Dental Clinic susțin că pentru noile spații ale clinicii unde se făceau intervențiile cu sedare profundă „procedurile de avizare și autorizare sunt în desfășurare, conform etapelor legale prevăzute”, iar „aceste demersuri au fost cunoscute și monitorizate de instituțiile abilitate”.

Crystal Dental Clinic spune, într-un comunicat, că intervențiile de sedare profundă din ultimii ani, s-au realizat într-o unitate care a funcționat în baza autorizațiilor și avizelor necesare, eliberate de instituțiile competente.

Reacţia vine după ce ministrul Sănătătii a spus că fetița de doi ani a murit într-un sediu nou al clinicii, care NU avea avize și autorizații pentru astfel de proceduri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite