Cele două tinere din România au fost găsite fără viață de echipele de salvatori, sub ruinele blocului prăbușit la Görlitz, în Germania

Explozia din orașul german Görlitz / Profimedia Images
21 May 2026, 18:27 (actualizat 21 May 2026, 23:55)

O veste tristă din Germania despre cele două românce dispărute după prăbusirea clădirii din orasul german Gorlitz. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoţional!

Din păcate, cele două tinere din România au fost găsite fără viață de echipele de salvatori. Pentru căutări au folosit inclusiv camere cu termoviziune, dispozitive acustice, câini de căutare și excavatoare speciale.

Prima dintre ele, în vârstă de 25 de ani, a fost descoperită noaptea trecută, iar verișoara ei de 26 de ani, la ora locală 14.00.

Cele două femei erau în vacanță, împreună cu logodnicul uneia dintre ele, care se pregătea să fie mireasă. 

La lăsarea serii, a fost găsit printre ruine și trupul unui bărbat, care se presupune că ar fi cel dispărut, cu dublă cetățenie, bulgară și germană.

Luni seară s-a produs o explozie în clădirea în care se aflau. A fost descoperită o scurgere de gaze, iar poliția investighează dacă aceasta a fost cauza tragediei.

Primarul orașului Görlitz este român și a comunicat cu rudele victimelor din România, pentru care a fost instalat un cort în localitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite