Ministra Oana Țoiu, despre româncele prinse sub dărâmături în Germania: Autoritățile desfăşoară o operațiune dificilă pentru găsirea posibilelor victime

Oana Țoiu, ministrul de Externe / Foto. Profimedia Images
19 mai 2026, 19:14

Ministra de Externe Oana Țoiu a discutat cu autoritățile din localitatea germană Görlitz, unde două românce au fost date dispărute după prăbușirea unei clădiri în urma unei explozii.

Am discutat cu autoritățile din localitatea Görlitz şi la acest moment autoritățile germane desfăşoară o operațiune dificilă pentru găsirea posibilelor victime, a scris Oana Țoiu, într-o postare pe Facebook.

Iată postarea ministrei de Externe Oana Țoiu:

Până acum avem confirmarea că două persoane cu cetățenie română, două femei, se aflau în clădire la momentul prăbuşirii şi autoritățile au echipe la fața locului. Autoritățile estimează trei persoane presupuse a fi prinse sub dărâmături în acest moment.

Desigur, că în orice situație de acest fel, am întrebat dacă şi cum putem ajuta. Ne-au confirmat alocarea tuturor resurselor necesare, inclusiv echipe cu câini utilitari antrenați pentru detectarea supraviețuitorilor blocați sub dărâmături, iar domnul primar Octavian Ursu este prezent pe teren şi alături de cei afectați.

Un tânăr român aflat acolo se afla temporar în afara clădirii la momentul accidentului şi este în afara pericolului.

Echipa ambasadei României în Germania şi echipa consulară sunt în contact cu autoritățile şi cu cei apropiați.

O cercetare privind cauzele prăbuşirii este încă în derulare.

Suntem cu gândul la ele, la familiile lor şi la echipele de salvatori de la fața locului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite