Două femei de origine română ar fi date dispărute în urma unei explozii din orașul german Görlitz

19 May 2026, 17:59 (actualizat 19 May 2026, 19:30)

Două femei de origine română ar fi date dispărute în urma exploziei care a avut loc la o clădire din orașul german Görlitz.

Căutarea victimelor este prioritatea noastră principală, a declarat primarul orașului, Görlitz, Octavian Ursu.

Potrivit presei locale, explozia ar fi fost provocată de scurgeri de gaze și a avut loc în localitatea germană Görlitz, situată în estul țării, lângă frontiera cu Polonia.

La locul incidentului au ajuns echipaje de prim ajutor și de pompieri care au căutat victimele printre dărâmături. Pompierii au căutat printre resturile clădirii și cu ajutorul unor camere cu termoviziune.

Zona era în continuare periculoasă, din cauza scurgerilor de gaz.

O a treia persoană care s-ar fi aflat în clădire este dispărută.

Primarul orașului, Görlitz, Octavian Ursu: Totul a început încă de ieri după-amiază, iar la ora 17:30 au fost alertate toate efectivele. Am mobilizat foarte multe forțe, ajungând în cele din urmă la 140 de salvatori pe parcursul nopții. Întreaga operațiune de salvare a durat toată noaptea și continuă, în speranța că putem găsi supraviețuitori.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite