Cea mai bătrână țestoasă de la Grădina Zoologică din San Diego a murit la 141 de ani
Gramma, o țestoasă de Galápagos care era cel mai bătrân animal în viață de la Grădina Zoologică din San Diego, a murit, conform Fox 5.
Gramma a ajuns la grădina zoologică între 1928 și 1931, însă avea deja câteva decenii de viață. O postare pe Facebook a grădinii zoologice, prin care era anunțată moartea ei, spunea că ar fi putut avea 141 de ani, ceea ce ar însemna că s-a născut în jurul anului 1884.
Țestoasele se numără printre animalele terestre cu cele mai lungi durate de viață, unele fiind înregistrate cu vârste de aproape 200 de ani, inclusiv una care trăiește în prezent pe insula africană Saint Helena și are cel puțin 192 de ani.
Gramma s-a născut în Insulele Galápagos și, în cele din urmă, a ajuns la Grădina Zoologică din San Diego.
Pe durata șederii sale acolo, a devenit un ambasador al conservării reptilelor și a fost admirată de generații de vizitatori, primind în cele din urmă din partea îngrijitorilor porecla „Regina Grădinii Zoologice”.

