Extern
Locuitorii orașului Bialystok, din estul Poloniei, au fost nevoiți să-și părăsească locuințele, pentru câteva ore, după alerta dată de autorități. Geniștii au apreciat că bomba, ce datează din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, prezenta risc de explozie.
Acordul ruso-american de încetare a focului în sud-vestul Siriei, încheiat de președinții Trump și Putin, a intrat în vigoare
Acordul ruso-american de încetare a focului în sud-vestul Siriei a intrat în vigoare duminică după-amiază (09.00 GMT). Este cea mai recentă încercare a de restabili pacea în ţara care este afectată de război de şase ani, relatează agenția Reuters, preluată de Agerpres.
Exerciții cu bombardiere americane după testul efectuat de Coreea de Nord cu o rachetă intercontinentală
Încordare armată şi diplomatică după testul cu un nou tip de rachetă, efectuat de Coreea de Nord. Bombardiere americane au făcut o demonstraţie de forţă în zona peninsulei coreene, în timp ce militarii nord coreeni, care au participat la test, au fost primiţi cu mare fast la Phenian.
Întâlnirea Trump-Putin de la Hamburg, în vizorul jurnaliștilor și experților în limbajul trupului
Cine ar fi îndrăznit să încerce să întrerupă conversaţia mult prelungită dintre Donald Trump şi Vladimir Putin? Am putea crede că nimeni n-ar avea curajul, dar prima doamnă a Americii, Melania Trump, a făcut-o. A intrat în încăperea în care cei doi lideri discutau deja de o oră şi jumătate. Dar Melania nu a avut succes: conversaţia celor doi, care erau la primul lor dialog faţă în faţă, a continuat încă o oră. Mult aşteptata întâlnire a avut loc vineri, la Hamburg, unde Trump şi Putin au participat la reuniunea G20.
SUA vor încheia un acord comercial cu Marea Britanie. Donald Trump: 'Mă voi duce la Londra'
Donald Trump a declarat că SUA vor încheia acord comercial cu Marea Britanie ”cât mai curând” şi a precizat că va merge în vizită la Londra. Președintele american a făcut declaraţiile sâmbătă, după o întrevedere cu premierul britanic, Theresa May, la summitul G20, care se desfășoară la Hamburg.
Un tânăr canadian a devenit milionar, după ce a fost acuzat pe nedrept de terorism
Un fost acuzat de terorism primeşte 10 milioane de dolari canadieni şi scuzele guvernului de la Ottawa. Omar Khadr, cetăţean canadian, a fost prins în Afganistan pe când lupta împotriva americanilor. A mărturisit că a omorât un medic american, dar avocaţii au reuşit să convingă instanţa că declaraţia a fost smulsă abuziv.
Inundaţii catastrofale în sud-vestul Japoniei
Cel puţin 15 persoane şi-au pierdut viaţa şi peste 140 de mii au primit ordin de evacuare. Guvernul a mobilizat 12.000 de militari să intervină în zonele afectate de şuvoaie şi alunecări de teren.
Cele opt persoane date dispărute după ce un imobil s-a prăbușit în Napoli au fost găsite decedate
Echipele de salvare care efectuau căutări începând de vineri dimineața printre ruinele unui imobil ce s-a prăbușit într-o localitate de lângă Napoli au anunțat sâmbătă că au găsit trupurile neînsuflețite ale celor opt locuitori dați dispăruți, dintre care doi copii, informează AFP, preluată de Agerpres.
Proteste violente la summitul G20 din Hamburg: magazine vandalizate, maşini incendiate, pagube de milioane de euro
Scene ca de război la Hamburg, unde are loc summitul G20. Protestatarii anti-globalizare şi anarhiştii au făcut prăpăd: magazine vandalizate, maşini incendiate, pagube de milioane de euro. După ce, o zi şi o noapte au părut depăşiţi complet de situaţie, poliţiştii au reuşit astăzi în zori să preia controlul.
Luptă crâncenă într-o închisoare din Acapulco. Peste 20 de deținuți au murit
Cel puţin 28 de deţinuţi şi-au pierdut viaţa la Acapulco, în Mexic, după ce s-au luat la bătaie două grupări rivale dintr-o închisoare. Autorităţile mexicane au trimis în zonă maşini de intervenţie şi zeci de poliţişti.
Franța: Starea de urgență este prelungită până în noiembrie
Adunarea Națională a Franței a aprobat a șasea prelungire a stării de urgență, până la 1 noiembrie. Președintele Emmanuel Macron a promis că această extindere va fi ultima. Planurile guvernului său de a impune măsuri de supraveghere și alte măsuri de urgență în lege sunt deja criticate de organizațiile pentru apărarea drepturilor omului.
Liderul opoziției ruse, Aleksei Navalnîi, a ieşit din închisoare
Liderul opoziţiei ruse, Alexei Navalnîi, a fost eliberat, vineri, din închisoare, unde a stat 25 de zile pentru organizarea unor acţiuni de protest neautorizate. Ar fi trebuit să stea o lună închis, după protestul de luna trecută, dar autorităţile de la Moscova l-au eliberat anticipat. Gestul a fost perceput de jurnaliştii occidentali ca un exerciţiu de imagine şi un gest de bunăvoinţă din partea Kremlinului înainte de întâlnirea lui Vladimir Putin cu Donald Trump.
Drama micuţului Charlie. Bebeluşul de 10 luni, bolnav de o maladie rară, a înduioşat o lume întreagă
Micuţul Charlie Gard, bolnav de o maladie rară, mortală, nu poate fi transferat în Italia, pentru tratament, a anunţat ministrul britanic de Externe.
Zambia: Președintele Lungu cere introducerea stării de urgență
Președintele Zambiei, Edgar Lungu, a solicitat miercuri seara introducerea stării de urgență după o serie de incendii criminale ce vizează, conform lui, destabilizarea țării, transmite AFP.

