„Blue Monday”, cea mai deprimantă zi din an. Unii români au simțit tristețea acestei zile, alții nici măcar nu au auzit de această denumire
Ziua de astăzi, a treia zi de luni din ianuarie, este considerată cea mai deprimantă zi din an. De vină ar fi vremea mohorâtă, lipsa luminii naturale, reîntoarcerea la serviciu după perioada sărbătorilor, dar și datoriile acumulate de unii oameni, la final de an. Conceptul „Blue Monday” îi aparține unui psiholog britanic, dar tot psihologii spun că stă în puterea noastră să găsim motive de bucurie, chiar şi într-o astfel de zi.
Din 2005, cea de-a treia zi de luni din ianuarie e numită, la nivel mondial, „Blue Monday” și e considerată cea mai tristă zi din an pentru majoritatea oamenilor.
Statisticile arată că, în această zi, multe persoane se simt mai triste sau mai puțin încrezătoare decât în oricare altă zi a anului.
Unii români spun că simt tristețea acestei zile, alții nici măcar nu au auzit de Blue Monday.
Sunt specialişti care consideră că e vorba mai mult de un concept comercial şi că depinde de fiecare în parte ca această zi să nu fie cea mai deprimantă.
După primul studiu realizat de psihologul britanic Cliff Arnall pe această temă, în 2005, au fost şi alte analize care au întărit ipoteza lui privind cea mai deprimantă zi din an.
Una dintre ele arată că în a treia zi de luni din ianuarie rata de absență de la locul de muncă este mare.
Un alt studiu a evidenţiat o creştere a numărului de cereri de divorţ, în această zi.

