Biblioteca Judeţeană din Timişoara, transformată într-un adevărat hub cultural. Oamenii vin să citească şi să participe la festivaluri
Adaptare, inovaţie, spaţii moderne, evenimente culturale diverse. Cu ajutorul lor, bibliotecile câştigă lupta cu timpul. Dovada o reprezintă Biblioteca Judeţeană din Timişoara, transformată într-un adevărat hub cultural, în care oamenii vin să citească şi să participe la festivaluri.
Românii abandonează încet încet lectura. Peste 45% dintre ei recunosc că nu au citit nicio carte în ultimul an, arată date recente. Şi nici prin biblioteci nu prea mai trec. Doar 2,4 milioane de persoane au mers în astfel de spaţii anul trecut, majoritatea, în biblioteci şcolare, potrivit statisticilor oficiale. Dar nu doar cititorii lipsesc. Ci şi banii şi investiţiile în soluţii pentru viitor. Urmăriţi un nou reportaj din campania Ştirilor TVR „Bibliotecile refuză să moară”.
În ciuda digitalizării şi a accesului facil la internet, Biblioteca Judeţeană din Timişoara nu duce lipsă de cititori şi beneficiari. E o oază de linişte şi un spaţiu pe care mulţi tineri încă îl caută.
În ultimii ani biblioteca din Timişoara s-a reinventat. Iar procesul nu s-a încheiat.
Numărul celor care vin la biblioteca din Timişoara rămâne constant an de an. 10 mii.
Digitalizarea a fost în cazul de la Timişoara un aliat în lupta cu timpul. Acum, peste un milion de pagini de carte pot fi accesate gratuit, direct de pe pagina oficiala a instituţiei.

