Bărbatul paralizat de la gât în jos din cauza poliomielitei, care a trăit 70 de ani într-un „plămân de fier”, a murit la 78 de ani
Paul Alexander, care și-a petrecut marea majoritate a ultimilor 70 de ani trăind într-un plămân de fier și care, în ciuda tuturor așteptărilor, a devenit avocat și scriitor, a murit luni după-amiază la vârsta de 78 de ani, a anunțat fratele său, Philip Alexander.
Decesul a fost anunțat marți pe o pagină GoFundMe, creată pentru a strânge fonduri pentru plata locuinței și a îngrijirilor medicale, potrivit CNN.
“Este absolut incredibil să citești toate comentariile și să vezi că atât de mulți oameni au fost inspirați de Paul. Sunt atât de recunoscător pentru asta”, a afirmat Philip.
Cauza exactă a morții celui cunoscut drept “Polio Paul” nu este clară. El a fost internat în spital în urmă cu trei săptămâni din cauza unei infecții Covid-19, dar nu mai era testat pozitiv în această săptămână, a declarat Philip. “Paul, îți vom simți lipsa, dar ne vom aduce mereu aminte de tine. Îți mulțumim că ai împărtășit povestea ta cu noi”, a declarat Christopher Ulmer, organizatorul campaniei de strângere de fonduri GoFundMe.
Povestea incredibilă a lui “Polio Paul”. A pledat 30 de ani în instanță, ca avocat
Paul s-a îmbolnăvit de poliomielită în vara anului 1952, la vârsta de 6 ani. Era perioada de apogeu a epidemiei de poliomielită: în acel an, în Statele Unite s-au înregistrat peste 21.000 de cazuri de poliomielită paralitică, potrivit Centrului pentru controlul și prevenirea bolilor din SUA.
În prezent, poliomielita este considerată eliminată în Statele Unite datorită vaccinurilor dezvoltate la sfârșitul anilor 1950, potrivit CDC.
Boala l-a lăsat pe Paul paralizat de la gât în jos și incapabil să respire singur. El a fost plasat într-un plămân de fier, un cilindru mare de metal care variază presiunea aerului pentru a stimula respirația, potrivit autobiografiei sale.
“Doctorii ne-au spus că Paul nu are cum să trăiască”, a declarat Doris Alexander, mama lui Paul, în autobiografia sa. “Au fost momente când curentul electric a căzut și atunci plămânul a trebuit să fie pompat manual. Vecinii noștri veneau în fugă și ne ajutau să îl pompăm”, a povestit aceasta.
Paul și-a petrecut următoarele șapte decenii în plămânul de fier.
În martie 2023, el a fost declarat cel mai longeviv pacient cu plămân de fier din lume care a supraviețuit cel mai mult timp, de către Guinness World Records.
Ambițiile lui Paul nu au fost limitate de afecțiunea sa. A învățat tehnici de respirație care i-au permis să părăsească plămânul de fier pentru câteva ore consecutiv. A absolvit facultatea, a obținut o diplomă în drept și a continuat să profeseze ca avocat în instanță timp de 30 de ani.
De asemenea, și-a publicat autobiografia, “Trei minute pentru un câine: Viața mea într-un plămân de fier”, intitulată așa după reușita de a învăța să respire independent timp de cel puțin trei minute – o performanță pe care i-a luat un an să o stăpânească și pentru care a fost răsplătit primind în dar un câine.
“Viața mea este incredibilă”
Paul a declarat pentru CNN, în 2022, că lucrează la o a doua carte.
El a făcut și o demonstrație a procesului său de scriere, folosind un stilou atașat la un băț de plastic ținut în gură cu care atingea tastele de pe o tastatură.
“Am visuri mari. Nu am de gând să accept limitări din partea nimănui”, a spus el în interviu, adăugând: “Viața mea este incredibilă.”
Din ianuarie, avea cont TikTok, “Polio Paul”, unde și-a descris realizările din viață și a răspuns la întrebări despre cum este viața într-un plămân de fier precum: “Cum mergi la baie?” sau “Cum reușești să rămâi atât de pozitiv?”.
La momentul morții, avea 300.000 de urmăritori și peste 4,5 milioane de like-uri.
Paul a fost, de asemenea, un susținător al vaccinării împotriva poliomielitei. În primul său videoclip TikTok, el a spus: “Milioane de copii care nu sunt protejați împotriva poliomielitei trebuie imunizați, înainte să izbucnească o altă epidemie”.

