AUR pune condiții ca să voteze un premier propus de Nicușor Dan. Peiu: Să nu ne mai facă extremiști și anti-europeni
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, își nuanțează declarațiile și nu mai spune ferm că partidul din care face parte nu votează guvernul Veștea. Peiu îi cere președintelui Nicușor Dan să nu îi mai numească pe membrii AUR “extremiști”, “anti-europeni” sau „anti-occidentali”, “dacă vrea să ceară vreun vot de la AUR”.
ACTUALIZARE: Petrișor Peiu a dezmințit informația conform căreia Mohammad Murad ar purta negocieri în numele AUR pentru a convinge mai mulți membri ai partidului să voteze guvernul Veștea.
“Rămânem în bancă la vot și nu votăm”, a spus Peiu. Întrebat dacă parlamentarii AUR care ar vota guvernul Veștea vor fi excluși din partid, Petrișor Peiu a răspuns: “Probabil că da”.
“Vă spun încă o dată, AUR nu va vota acest guvern. Cum să voteze, când Nicușor Dan ne jignește de fiecare dată când vorbește despre noi? Putem să discutăm de la viitoarea desemnare, în momentul în care își cere scuze și față de alegătorii noștri”.
“Dacă vreodată Nicușor Dan sau clonele sale (fie ca se numesc Tomac, Veștea sau oricum altfel) vor vrea să ceară vreun vot de la AUR, să facă bine și sa își înghită limba înainte de a ne cataloga drept „extremiști”, „anti-europeni”, „anti-occidentali” sau cu orice altă expresie din această clasă”, a scris Petrișor Peiu pe Facebook.
De asemenea, politicianul AUR propune “câteva lucruri simple” care trebuie aplicate de viitorul guvern:
„Apoi ar face bine să își ceară scuze celor aproape 2 milioane de votanți AUR, pe care i-au batjocorit în fel și chip în ultimii cinci ani.
Apoi să învețe câteva lucruri simple de la noi:
– TVA de 19% cota standard
– impozit pe dividende de 8%
– pragul pentru microintreprinderi de 500 000 euro
– indexarea pensiilor
– educația prioritară față de Ucraina
– amânarea decarbonizării minim 10 ani!
Valabil și pentru cei din tabăra Bolojan!”.

