Analiză UE: Persoanele cu studii superioare câştigă cu 38 la sută mai mult decât persoanele cu educaţie medie

24 September 2025, 08:08 (actualizat 24 September 2025, 08:34)

“Ai carte, ai parte” este rezultatul unei analize recente la nivelul Uniunii Europene, care arată că persoanele cu studii superioare câștigă mult mai bine decât cele cu educație scăzută.

“Ai carte, ai parte” este rezultatul unei analize recente la nivelul Uniunii Europene, care arată că persoanele cu studii superioare câștigă mult mai bine decât cele cu educație scăzută.

Mai exact cu 38% mai mult decât cele cu educație medie și cu 68% mai mult decât cele cu educație scăzută.

Aceste diferențe variază considerabil între țările europene, reflectând tendințe regionale distincte.

Comisia Europeană subliniază în Raportul “Investiții în Educație 2025” că un an suplimentar de educație poate crește venitul unei persoane cu aproximativ 7%.

Potrivit datelor Eurostat, venitul mediu disponibil al UE, ajustat pentru dimensiunea gospodăriei, a fost 21.644 de euro în 2024.

Cele mai mari decalaje între educația superioară și cea medie sunt în Turcia, Lituania, Albania și România.

Iar la polul opus, cele mai mici decalaje sunt în Islanda, Norvegia și Suedia.

De subliniat că în cel puțin 7 țări, printre care și România, absolvenții de universitate câștigă cel puțin dublu față de cei cu educație scăzută. Dar, aceste țări tinde să aibă și unele dintre cele mai mici salarii din Europa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite