Analiză CNN: Avioanele americane lovite de Iran subminează afirmațiile lui Trump și Hegseth privind superioritatea aeriană a SUA

SUA - Iran / Arhivă
4 April 2026, 10:02

Războiul cu Iranul, care se dovedea deja destul de nepopular în rândul populației americane, a intrat într-o nouă fază, mai problematică. Acest lucru vine odată cu știrea că un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului, notează CNN.

Rămân încă multe lucruri neștiute. Presa americană a relatat că forțele speciale americane l-au salvat pe unul dintre cei doi membri ai echipajului, iar celălalt era încă dispărut.

De asemenea, Iranul a lovit un al doilea avion de luptă american vineri. Pilotul a reușit să scoată avionul din teritoriul iranian înainte de a se catapulta din aeronavă și a fost ulterior salvat, a declarat un oficial american pentru CNN.

Niciunul dintre aceste incidente nu înseamnă că Iranul se află brusc pe picior de egalitate din punct de vedere militar. Și până în prezent au existat pierderi americane limitate, fără decese raportate în ultimele trei săptămâni.

Dar, într-un conflict în care dominația militară este principalul avantaj al SUA, acest episod evidențiază pericolele războiului asimetric, ale cărui costuri nu mai sunt acceptate de opinia publică americană.

Aceste evenimente subminează, de asemenea, afirmațiile administrației Trump privind controlul total al spațiului aerian deasupra Iranului, precum și aparența de impenetrabilitate pe care a încercat să o construiască în ultima lună.

Aceste afirmații fuseseră deja contrazise în mai multe cazuri. Însă acesta este un exemplu clar.

Președintele american Donald Trump și secretarul american Apărării, Pete Hegseth, au sugerat că Statele Unite și Israelul aveau practic libertate deplină de a zbura deasupra Iranului. Ei au prezentat Teheranul ca neavând capacitatea de a contracara acest lucru.

La o conferință din 4 martie, în urmă cu aproape o lună, Hegseth spunea că o astfel de dominație este iminentă.

„Începând de aseară și urmând să fie finalizat în câteva zile, în mai puțin de o săptămână, cele două cele mai puternice forțe aeriene din lume vor avea control complet asupra spațiului aerian iranian”, a declarat Hegseth. El a numit acest lucru „spațiu aerian necontestat”.

„Iar Iranul nu va putea face nimic în privința asta”, a adăugat el.

Trump a accentuat, de asemenea, această dominație aeriană în ultimele două săptămâni. „Avem literalmente avioane care zboară deasupra Teheranului și în alte părți ale țării lor; nu pot face nimic în privința asta”, a spus el pe 24 martie. A adăugat că Statele Unite ar putea lovi o centrală electrică și „nu pot face nimic în privința asta”.

Președintele SUA a spus timp de săptămâni că Iranul nu are „nicio marină”, „nicio armată”, „nicio forță aeriană” și „niciun sistem antiaerian”. Într-un discurs de la Casa Albă, miercuri seară, a afirmat că ar putea lovi instalațiile petroliere ale Iranului „și nu ar putea face absolut nimic în privința asta”.

„Nu au echipamente antiaeriene. Radarul lor este distrus în proporție de 100%”, a spus Trump. „Suntem de neoprit ca forță militară.”

Donald Trump s-a adresat naţiunii: Iranul a fost „practic decimat”. SUA pregătesc noi lovituri

Donald Trump a susținut primul său discurs oficial, la Casa Albă, de la declanșarea războiului din Orientul Mijlociu. Președintele american a spus că Iranul a fost practic decimat, a dat asigurări că partea cea mai grea a conflictului s-a încheiat și a anunțat că forțele americane vor lovi adversarul extrem de dur în următoarele două–trei săptămâni.

Din nou, acestea sunt două avioane doborâte din mii. Administrația Trump a subliniat ocazional că vor exista și eșecuri, inclusiv pierderi de vieți omenești. Iar Hegseth, în aceeași conferință din 4 martie, a recunoscut situații în care „câteva drone reușesc să treacă sau au loc evenimente tragice”.

Însă afirmațiile administrației Trump privind dominația militară aeriană au fost categorice, folosind formulări precum „control complet” și „spațiu aerian necontestat”, prezentând Iranul chiar ca neavând nici măcar armamentul necesar pentru a răspunde.

Și acesta este doar cel mai recent exemplu în care Trump și cei din jurul său par să exagereze succesul militar.

După atacurile asupra instalațiilor nucleare ale Iranului din iunie anul trecut, Trump a afirmat în repetate rânduri că programul nuclear al țării a fost „distrus complet” și că nu mai poate fi refăcut. Însă asta nu reieșea dintr-o evaluare a serviciilor de informații americane. Și, într-adevăr, doar nouă luni mai târziu, administrația Trump a prezentat din nou Iranul ca o amenințare nucleară iminentă.

La scurt timp după izbucnirea războiului, Trump a acuzat în mod fals Iranul pentru un atac asupra unei școli primare, despre care s-a aflat ulterior, pe baza unei anchete preliminare și a altor dovezi, că ar fi fost cel mai probabil lovită de Statele Unite.

Și chiar vineri, CNN a relatat că afirmațiile lui Trump privind distrugerea lansatoarelor de rachete ale Iranului au fost mult exagerate — și că Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice păstrează încă aproximativ jumătate din capacitățile sale.

Problema politică a tuturor acestor lucruri este că succesul militar al SUA ar trebui să fie principalul atu al administrației Trump.

Americanii au puțină încredere în această misiune. Nu cred că a fost explicată. Lista celor patru obiective s-a schimbat constant. Iar poate cea mai mare problemă este pesimismul economic rezultat din închiderea efectivă a Strâmtorii Ormuz și creșterea ulterioară a prețurilor la combustibil. Americanii pur și simplu nu cred că războiul merită costurile.

Pe tot parcursul, Hegseth, în special, a susținut că presa nu a acordat suficientă atenție succesului militar al campaniei.

„Asta este ceea ce ignoră presa mincinoasă”, a spus el. „Am preluat controlul asupra spațiului aerian și a căilor navigabile ale Iranului fără trupe la sol.”

O lună mai târziu, cea mai importantă rută maritimă rămâne o excepție majoră. Iar controlul asupra spațiului aerian al Iranului și distrugerea programului său de lansare a rachetelor nu par a fi atât de complete precum s-a afirmat.

Efecte după blocarea strâmtorii Ormuz: Uniunea Europeană ia în considerare raţionalizarea combustibilului

Uniunea Europeană ia în considerare raţionalizarea combustibilului în contextul riscului unui şoc energetic prelungit, provocat de războiul din Orientul Mijlociu. Avertismentul vine din partea comisarului european pentru energie, Dan Jorgensen, într-un interviu acordat Financial Times. Oficialul european precizează, de asemenea, că preţurile la energie vor fi mai mari pentru o perioadă lungă de timp. În consecință, toate alimentele se vor scumpi.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite