“No Kings” – proteste față de administrația Trump în SUA. Robert de Niro: Trebuie oprit

29 March 2026, 18:01 (actualizat 29 March 2026, 22:25)

Demonstrații de amploare în marile orașe americane față de politica administrației Trump. Manifestațiile sub deviza “No Kings” (Fără Regi) au apărut anul trecut, ca o formă de protest față de conducerea autoritara, percepută a avea chiar tendințe monarhice. Mișcarea No Kings îşi propune respingerea tiraniei, a cultului personalității, a inegalității și a politicii controlate din umbră de miliardari.

Mii de oameni au protestat la New York, în cadrul campaniei naționale din Statele Unite organizată sub deviza No Kings. Demonstranții au criticat politica președintelui Donald Trump, inclusiv acțiunile din ultimele luni împotrivă imigranților.

Manifestanților din marile orașe americane li s-au alăturat, prin mesaje de susținere, și vedete de la Hollywood sau ale muzicii.

Robert de Niro: Trump trebuie oprit, iar despre asta este (demonstraţia) No Kings, pentru că el nu poate face toate nenorocirile pe care le face fără acordul tacit al Congresului sau al complicilor din administraţie. Ei sunt legaţi de el de frica de a-şi pierde locurile de muncă, puterea. Este diabolic.

Bruce Springsteen a fost în fața a zeci de mii de oameni, în Minneapolis, acolo unde în ianuarie agenții anti-migrație au ucis doi americani.

Bruce Springsteen: Salut, Minnesota! Se anunţă o zi frumoasă. Iarna trecută, trupele federale au adus moarte şi teroare pe străzile din Minneapolis. Ei bine, au ales oraşul greşit.

La Los Angeles, demonstrația sub sloganul No Kings a degenerat în violențe între manifestanți și forțele de ordine, după ce mai multe persoane au aruncat bucăți de pavaj în agenții anti-imigrație.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite