Alexandru Rogobete: Ministerul Sănătății va primi suplimentar 20 de milioane de lei pentru tratamente în străinătate

Alexandru Rogobete
9 September 2025, 22:37

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat, marți seară, că Ministerul Sănătății va primi suplimentar 20 de milioane de lei pentru realizarea unor tratamente în străinătate. Pe lista de așteptare sunt 43 de dosare, în valoare de aproximativ 13 milioane de lei.

30 de adulți și 13 copii – de la cel mai mic pacient de 1 an și 8 luni, până la cel mai vârstnic de 74 de ani, își așteaptă tratamentul salvator.

Cele mai multe solicitări sunt pentru afecțiuni oncologice, dar și pentru boli rare, afecțiuni genetice sau transplanturi, a precizat ministrul Sănătății.

“În urma unor discuții corecte și transparente cu ministrul finanțelor – căruia îi mulțumesc pentru promptitudine – joi, Ministerul Sănătății va primi suplimentar 20 de milioane de lei pentru acoperirea acestor costuri”, a transmis ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un mesaj postat pe Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite