Tratamentele care nu sunt disponibile în sistemul de stat ar putea fi decontate la clinicile private din România, dacă prețul serviciilor va fi mai mic decât în străinătate

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a discutat, marţi, cu Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private (PALMED), printre temele abordate numărându-se posibilitatea extinderii şi la furnizorii de servicii medicale din ţară a prevederilor Ordinului 50/2004 privind metodologia de trimitere a unor categorii de bolnavi pentru tratament în străinătate, dar şi introducerea serviciilor de telemedicină în Contractul-Cadru.

Noi reguli pentru tratamentele în străinătate. Timpul de întocmire și de aprobare a dosarelor va fi mai scurt

Mai puţină birocraţie pentru românii care au nevoie de tratamente în străinătate. Ministerul Sănătăţii a simplificat procedurile de decontare a serviciilor medicale. În primul rând, Direcţiile de Sănătate vor putea recomanda un singur spital în care să fie realizate tratamentele, nu ca până acum. Iar medicii spun că acest timp economisit înseamnă mai multe şanse la viaţă.

Ultima Oră

Cele mai citite