„Adio, Andre!” Victor Rebengiuc a încheiat 70 de ani de teatru și film cu un ultim rol interpretat magistral

Foto: Victor Rebengiuc/Facebook
16 septembrie 2025, 16:22 (actualizat 21 octombrie 2025, 08:53)

După o carieră de șapte decenii, unul dintre cei mai cunoscuți și longevivi actori ai scenei românești, Victor Rebengiuc, și-a anunțat retragerea definitivă din activitate, la vârsta de 92 de ani. La aproape trei ani de la premieră, s-a despărțit de personajul André din spectacolului „Tatăl” care s-a jucat la Teatrul „Bulandra” din Capitală. „Adio, Andre!”, a scris actorul, vineri, pe Facebook. De fapt, „Adio, scenă!”, pentru că actorul anunțase încă de acum trei ani că Andre va fi ultimul său rol.

Ultimul rol, ultima piesă

Victor Rebengiuc a fost impecabil în acest rol foarte complex pe scena Teatrului Bulandra în “Tatăl”, de Florian Zeller. A fost un tur de forță pentru actor, care a jucat rolul timp de trei ani, de la 89 la 92 de ani, cu casa închisă.

Chiar înainte de această ultimă piesă, „Regele moare” și „Toţi fiii mei”, se jucaseră, se asemenea, cu casa închisă.

În “Tatăl”, Victor Rebengiuc a fost Andre, un bărbat a cărui viață e dată peste cap din cauza degradării mentale produse de Alzheimer. Memoria nesigură îl face din ce în ce mai vulnerabil. Lumea devine pentru el un melanj confuz de realitate și amintire.

Spectacolul e, de fapt, despre fragilitatea noastră, a tuturor, și mai puțin despre confruntarea cu boala.

Povestea realizării acestui spectacol a avut la bază o coincidență fastă. Piesa lui Florian Zeller, un mare succes internațional, mai ales de când a fost ecranizată cu Anthony Hopkins în rolul principal, îi fusese indicată lui Victor Rebengiuc de regretatul Ion Caramitru. Ulterior, regizorul Cristi Juncu a revenit cu aceeași propunere.

 „Pentru mine piesa asta înseamnă un capăt de drum şi o găsesc cât se poate de elocventă treaba asta. Mă despart frumos de teatru, cu un rol pe care îl iubesc foarte mult, îl joc cu multă bucurie, cu multă plăcere şi am făcut din el ceea ce fac în toate rolurile. Încerc să fiu personajul, să-l caut şi să-l prezint. Personajul, nu pe mine. Tot am o chestie care am reţinut şi eu din Stanislavski – Iubeşte arta din tine şi nu pe tine în ea, în artă” – mărturisea actorul, în aprilie.

Teatrul Bulandra i-a adus un omagiu marelui actor.

Victor Rebengiuc și Mariana Mihuț, „comori naționale”

Victor Rebengiuc este unul dintre cei mai iubiți actori de la noi. În 2022, el și Mariana Mihuț au fost distinși cu premiul Gopo pentru întreaga carieră.

Au urmat valuri de omagii în mass media și pe rețelele de socializare, pentru cei doi mari actori, considerați pe drept cuvânt „comori naționale” cum îi numea regizorul Andrei Șerban într-o laudatio, la premiere.

Primul actor premiat pentru implicarea civică în societate

Victor Rebengiuc nu a fost doar un actor, ci și o voce morală a societății românești, încă din zilele revoluției din decembrie 1989. Anii ’90 și 2000 a avut poziții critice față de clasa politică, denunțând derapajele postcomuniste și a sprijinit constant inițiativele civice pro-democrație.

A participat la manifestațiile din Piața Universității, a criticat mineriadele și a rămas sceptic față de promisiunile politice ale noii puteri.

Au fost multe momente în care Victor Rebengiuc a luat atitudine în mod public. În anii 2017–2019 a susținut protestele pentru apărarea justiției, demonstrând că implicarea civică nu are vârstă.

S-a implicat în campanii publice pentru educație, cultură și respectarea valorilor democratice, devenind un reper moral pentru generații întregi.

La ultimele alegeri prezidențiale, a ieșit în Piaţa Universităţii şi i-a avertizat pe români asupra pericolului extremist. Pentru asta a primit inclusiv ameninţări cu moartea. Dar actorul a rămas fidel valorilor sale.

CITIȚI ȘI: Demnitate, curaj, adevăr: Lecția de viață a maestrului Victor Rebengiuc, premiat pentru lupta sa civică

În aprilie, actorul a fost premiat pentru implicarea sa civică în societate. Distincţia i-a fost acordată de Grupul de Dialog Social şi a fost pentru prima dată când un artist a primit acest premiu.

După o viaţă întreagă în care a fost premiat pentru prestaţiile artistice, Victor Rebengiuc primea acum o distincție și pentru activitatea să civică.

Nu am făcut niciun efort special pentru a fi aşa cum sunt. Sunt aşa cum m-am născut, a fost probabil o ofertă în faţa mea şi am ales ceva de acolo. A fost o generaţie foarte bună generaţia din care am făcut parte şi mă mândresc cu generaţia mea”, spunea atunci marele actor.

O carieră prodigioasă în teatru și film

Printre cele mai cunoscute roluri ale lui Victor Rebengiuc se numără Apostol Bologa (în Pădurea spânzuraților), Ilie Moromete (în Moromeții), primarul satului (în Balanța) – piese de teatru și filme la care a lucrat cu regizori precum Liviu Ciulei, Andrei Șerban, Radu Penciulescu, Stere Gulea, Lucian Pintilie ori Dan Pița.

Printre numeroasele piese de teatru în care a jucat se numără: „Omul care aduce ploaia”, „Război şi pace”, „Un tramvai numit dorinţă”, „Richard III”, „O scrisoare pierdută”, „Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea”, „Toţi fiii mei”, „Umbre” și „Regele moare”.

În filme, roluri importante a avut în „Moromeții”, „De ce trag clopotele, Mitică?”, „Terminus Paradis” ori „Cel mai iubit dintre pamânteni”.

De-a lungul carierei, a fost rector al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” din București și director al Teatrului Bulandra.

Actorul Victor Rebengiuc s-a născut la 10 februarie 1933, la Bucureşti. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică ”I. L. Caragiale” din Capitală în anul 1956, la clasa Aura Buzescu şi Beate Fredanov.

Debutul ca actor a fost pe scena Teatrului Naţional din Craiova, unde a jucat în perioada 1956-1957, iar primul rol interpretat aici a fost cel al lui Jack Worthing din spectacolul ”Bunbury” (Ce înseamnă să fii onest), de Oscar Wilde, în regia lui Val Mugur. La Bucureşti, a debutat în 1957, pe scena Teatrului ”Lucia Sturdza Bulandra” cu rolurile Pierre din ”Nebuna din Chaillot” şi Jimmy din ”Omul care aduce ploaia”.

Între anii 1965 şi 1971, a jucat pe scena Teatrului Mic, iar din anul 1971 a revenit la Teatrul ”Bulandra”.

A colaborat cu regizori de renume: Liviu Ciulei, Dinu Negreanu, Silviu Purcărete, Alexandru Dabija, Andrei Şerban ş.a. A jucat în numeroase piese de teatru: ”Omul care aduce ploaia”, ”Profesiunea doamnei Waren”, ”Cum vă place”, ”Război şi pace”, ”Un tramvai numit dorinţă”, ”Lungul drum al zilei către noapte”, ”Richard II”, ”O scrisoare pierdută”, ”Teatrul Comic”, ”Danaidele”, ”Colonelul Pasăre”, ”Hamlet”, „‘Mormântul cavalerului avar”, ”Unchiul Vanea”, „Mephisto”, ”Căsătoria”, ”Inimă de câine”, ”Ivanov”, „Furtuna”, ”Conul Leonida faţă cu reacţiunea”, ”Toţi fiii mei”, ”Umbre”, „Regele moare” şi altele.

Între anii 1990 şi 1995, a fost rector al Academiei de Teatru şi Film din Bucureşti, iar în perioada 1996-1998 a fost director al Teatrului „Bulandra”. De-a lungul anilor a jucat şi pe alte scene în diferite spectacole – la Naţionalul bucureştean, la cel din Cluj, la cel din Craiova, la Teatrul Arca.

A avut numeroase colaborări pentru teatrul radiofonic şi de televiziune în spectacole precum ”Pescăruşul”, ”Jocul ielelor”, ”Stâlpii societăţii”, ”Spitalul special”.

Victor Rebengiuc a apărut în peste 50 de filme, cu roluri în care a lăsat amprenta talentului şi a seriozităţii sale. Unul dintre primele filme de succes a fost ”Pădurea spânzuraţilor”, unde interpreta rolul Apostol Bologa (1964, film premiat la Cannes în 1965). Mai târziu, a fost un Ilie Moromete greu de uitat, în filmul lui Stere Gulea (”Moromeţii”, 1986). Pentru crearea personajului, actorul s-a documentat şi a încercat să îl înţeleagă, potrivit lucrării ”1234 cineaşti români” (Ed. Ştiinţifică, Bucureşti, 1996).

În aceste numeroase filme a colaborat cu regizori renumiţi, precum Liviu Ciulei, Lucian Pintilie, Stere Gulea, Dan Piţa, dar şi cu tineri regizori, cum ar fi Cristi Puiu – cu care a lucrat pentru pelicula ”Un cartuş de Kent şi un pachet de cafea”, filmul câştigând, în 2004, „Ursul de aur” pentru scurtmetraj.

Din bogata filmografie a maestrului Rebengiuc mai amintim: ”Darclee” (1960); ”Mândrie” (1961), ”Castelul condamnaţilor” (1970), ”Zestrea” (1972), ”Zidul” (1974), ”Tănase Scatiu” (1975), ”Profetul, aurul şi ardelenii” (1977), ”Înghiţitorul de săbii” (1981), ”De ce trag clopotele, Mitică?” (1982), ”Balanţa” (1991), ”Cel mai iubit dintre pământeni” (1992), ”Straniu paradis” (1995), ”Prea târziu” (1996) şi altele.

Au urmat roluri în peliculele ”Niki Ardelean, colonel de rezervă” (2003), ”Raport despre starea naţiunii” (2003), ”Tertium non datur” (2005), ”După ea” (2007), ”Nunta mută” (2008), ”Contra timp” (2008), ”Medalia de onoare” (2009), ”Marţi, după Crăciun” (2010), ”Tatăl fantomă” (2011), ”Tuns, ras şi frezat” (2012), ”Câinele japonez” (2013). A jucat şi în serialul de televiziune ”La urgenţă” (12 episoade, 2006-2007).

Premii și distincții

Victor Rebengiuc a fost distins cu numeroase premii şi distincţii, printre care şi Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler, în 2017.

A fost distins și de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, cu Ordinul de Onoare, în 2024.

În 2004, a fost lansat volumul ”De-a dreptul. Victor Rebengiuc”, conţinând interviuri cu actorul şi membrii familiei sale, cartea fiind realizată de criticul de teatru Mihaela Michailov şi de Simona Chiţan.

În 2008, editura Humanitas a lansat cartea „Victor Rebengiuc – Omul şi actorul” scrisă de Simona Chiţan.

Victor Rebengiuc este căsătorit, din 1965, cu actriţa Mariana Mihuţ, pe care a întâlnit-o pe platoul de filmare când lucrau la pelicula „Pădurea spânzuraţilor”.

Cei doi artişti au un fiu – Tudor, arhitect – şi sunt bunicii unui băiat – Mircea Maxim.

de Daniela Mîndrilă

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite