O viață dedicată scenei. Victor Rebengiuc, celebrat la Sala Palatului. „N-am visat niciodată că vreau să fiu actor”

7 iunie 2026, 10:37 (actualizat 7 iunie 2026, 20:18)

Victor Regengiuc a fost sărbătorit, aseară, la Sala Palatului, într-o gală plină de emoție și recunoștință. Sute de spectatori și personalități culturale s-au bucurat, alături de unul dintre cei mai apreciați și longevivi actori ai teatrului și filmului românesc.

Victor Rebengiuc: Voi toţi, fără de număr, care aţi murit înaintea mea, ajutaţi-mă? Spuneţi-mi cum aţi reuşit să muriţi, cum aţi reuşit să acceptaţi?  

Victor Rebengiuc, pe scena Sălii Palatului, recitând un pasaj din piesa ”Regele Moare”, spectacol pe care l-a jucat cu casa închisă timp de opt ani şi în care a avut rolul Regelui. În gala care i-a fost dedicată, publicul l-a aplaudat în picioare minute în şir. Prin rolurile sale memorabile si prin devotamentul faţă de scenă, actorul a marcat generaţii de spectatori.

Victor Rebengiuc: N-am visat niciodată că vreau să fiu actor, nu mi-am închipuit niciodată că mă fac, voi face, mă voi face actor și voi trăi aproape 70 de ani făcând actorie, jucând teatru și film. Eu nu fusesem la teatru niciodată, până când nu am intrat în institut.

Seara a fost un prilej de întâlnire cu prieteni şi colegi. Marcel Iureş, Horaţiu Mălăele, Emilia Popescu, Marius Manole, Vivi Drăgan Vasile i-au fost alături. Victor Rebengiuc a lucrat cu Vivi Drăgan pentru filmul Moromeţii.

Vivi Drăgan Vasile, director de imagine: Singura problemă pe care a avut-o în mod real a fost fumatul. Dânsul se lăsase mai demult de fumat şi de multe ori îmi spunea „Băi Vivică, mie îmi e frică că o să mă reapuc”. Se întâmpla cam aşa şi încerc să-l imit. Motor, zicea Stere. Bă Cocoşilă, bă, bă tu crezi că e bine ce facem noi? Stop, zicea Stere. Ia-o fi-r-ar mama ei a dracu.

Un moment important în cariera lui Victor Rebengiuc a fost succesul neaşteptat al filmului ”Pădurea Spânzuraţilor”. Pentru interpretarea lui Apostol Bologa,  actorul a primit mai multe distincţii internaţionale, iar Liviu Ciulei a obţinut chiar premiul pentru regie la Festivalul de la Cannes, în 1965.

Victor Rebengiuc: Eram fără niciun ban la noi. Nu aveam, nu ni s-a dat. Mă uitam că bulgarii aveau afişe cu filmul care participa şi el la concurs. Noi nu aveam nici măcar un bileţel pe care să scrie au şi românii aici un film. Nimic, absolut, era un anonimat perfect.

Într-o atmosferă plină de emoţie si respect, publicul a celebrat o carieră exceptională. În sală au fost aproape 4.000 de oameni.

Cariera lui Victor Rebengiuc se întinde pe aproape şapte decenii. Ultimul său rol a fost Andre în piesa ”Tatăl”, de Florian Zeller, în regia lui Cristi Juncu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite