Activiștii Euromaidan au deversat două tone de bălegar, în faţa vilei ambasadorului rus din Polonia
Activiştii iniţiativei pro-ucrainene Euromaidan au deversat sâmbătă dimineaţă două tone de bălegar în faţa vilei ambasadorului rus din Varşovia, pentru a marca doi ani de la agresiunea rusă din Ucraina, a constatat un fotograf al AFP.
Grămada de bălegar era însoţită de un steag rusesc îmbibat de sânge şi de inscripţii în poloneză şi engleză ‘Russia = rahat’.
Într-o declaraţie trimisă AFP, Euromaidan a precizat că este “timpul ca diplomaţii ruşi să fie expulzaţi din Polonia”.
“Atâta timp cât tolerăm activităţile pseudo-diplomaţilor ruşi şi ale fabricilor de troli ruşi, ameninţarea unui conflict global va creşte”, se arată în comunicat.
Un alt grup de activişti a declanşat sirene de alarmă şi a reprodus sunete de explozii şi de focuri de armă în faţa unei clădiri din Varşovia locuită de diplomaţi ruşi, se mai menţionează în acelaşi comunicat.

