Abrudean, despre încălcarea spaţiului aerian: România a procedat corect la această ameninţare hibridă. Președintele Senatului vine luni, la TVR Info, de la ora 21.00

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean / Profimedia Images
15 September 2025, 14:07 (actualizat 15 September 2025, 23:37)

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, consideră că România a acţionat “responsabil” şi “corect” duminică, după ce spaţiul său aerian a fost încălcat de o dronă rusească.

“Am avut o reacţie de la Ministrul Apărării. România a acţionat responsabil până la urmă. Cea mai importantă garanţie de securitate pentru România rămâne apartenenţa la NATO. Acum, legat de proceduri, că aveau sau nu aveau ordin să tragă, sunt chestiuni care, de asemenea, mă depăşesc şi evit să mă pronunţ asupra lor. Este bine să se pronunţe cei care chiar ştiu subiectul, nu toată lumea să comenteze nişte chestiuni care sunt sensibile şi dau naştere la totul felul de speculaţii. Important este că România are cea mai importantă garanţie de securitate – apartenenţa la NATO. A procedat corect la această ameninţare hibridă”, a spus Abrudean, luni, la Senat.

O dronă Geran folosită de Federaţia Rusă în atacurile asupra Ucrainei a pătruns în spaţiul aerian al României sâmbătă, la ora 18:05 şi a fost interceptată de două aeronave de luptă F-16, care executau o misiune de patrulare aeriană în nordul Dobrogei, informează Ministerul Apărării.

“Drona a orbitat pentru aproximativ 50 de minute, de la NE de Chilia Veche spre SV de Izmail, şi a părăsit spaţiul aerian naţional în dreptul localităţii Pardina, îndreptându-se către Ucraina. Aeronavele F-16 au avut contact intermitent cu ţinta, vizual şi radar, urmărind-o pe tot parcursul evoluţiei. Piloţii au primit autorizarea de a doborî ţinta, însă în momentele în care au avut contact direct, au evaluat riscurile colaterale şi au decis să nu deschidă focul”, conform MApN.

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a scris pe Facebook că piloţii au avut autorizarea să doboare drona, însă au evaluat riscurile colaterale şi au decis să nu deschidă focul. Sursa: Agerpres

MApN: Drona de sâmbătă era Geran. Piloții au primit autorizarea de a doborî ținta, dar au decis să nu deschidă focul

O dronă Geran folosită de Federația Rusă în atacurile asupra Ucrainei a pătruns în spațiul aerian al României sâmbătă, 13 septembrie, la ora 18.05 și a fost interceptată de două aeronave de luptă F-16, care executau o misiune de patrulare aeriană în nordul Dobrogei, a detaliat, duminică, într-un comunicat de presă, Ministerul Apărării Naționale.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite