Peste nouă mii de cazuri de gripă, înregistrate în ultima săptămână în România. Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila: S-a decis declararea stării de alertă epidemiologică

1 February 2024, 17:37 (actualizat 1 February 2024, 21:34)

Numai în ultima săptămână au fost înregistrate peste nouă mii de cazuri de gripă. Situația este alarmantă în condițiile în care numărul îmbolnăvirilor crește de la o săptămână la alta. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat “stare de alertă epidemiologică”. A subliniat, însă, că România nu va avea, în acest an, epidemie de gripă.

Starea de alertă epidemiologică a fost declarată pentru că în ultimele trei săptămâni incidența cazurilor a depășit media ultimilor ani. 9151 de cazuri de gripă confirmate în ultima săptămână, în România. La începutul acestui ani, în prima săptămână erau 4168 de cazuri de gripă confirmate.

A crescut și totalul infecțiilor respiratorii. Datele comunicate de Institutul Național de Sănătate Publică arată că s-a înregistrat o creștere cu 35 de procente față de aceeași săptămână a anului trecut.

În ultima săptămână s-au înregistrat și 11 decese. În total, până în acest moment, în acest sezon gripal, s-a ajuns la 51 de persoane care și-au pierdut viața din cauza complicațiilor pe care le-au făcut din cauza gripei. Majoritatea au fost la persoane peste 65 de ani și la doi bebeluși până în patru ani.

Cele mai multe cazuri, în ultima săptămânăc au fost în București, în județele Cluj, Prahova, Constanța, Iași și Buzău.

Potrivit raportului INSP, situația vaccinărilor s-a îmbunătățit. Peste un milion de persoane s-au vaccinat antigripal în România, în acest sezon.

Medicii spun că s-a ajuns aici pentru că nu s-au vaccinat prea puțini oameni și pentru că nu au fost luate măsurile necesare.

Ministrul Sănătății a precizat că în această perioadă de alertă epidemiologică, managerii spitalelor pot să ia decizii în ceea ce privește accesul vizitatorilor în spitale. În școli va trebui făcut triajul copiilor.

“Se numeşte săptămâna epidemică. Au fost două astfel de săptămâni, aceasta este cea de a treia. La fel ca anul trecut. Nu este absolut nimic diferit faţă de situaţia de anul trecut. Am luat decizia acestei stări de alertă epidemiologică după ce se înregistrează trei săptămâni consecutive de depăşire a pragului epidemic”, a precizat ministrul Sănătăţii.

Ministrul Alexandru Rafila a subliniat că nu se instituie niciun fel de restricții. Potrivit acestuia, declararea stării de alertă epidemiologică are legătură cu “pregătirea sistemului de sănătate pentru un număr mai mare de infecţii respiratorii încât să putem să asigurăm toate resursele necesare”.

”Am încheiat de curând împreună cu doamna secretar de stat Adriana Pistol şi doamna director general Amalia Şerban o teleconferinţă cu directorii direcţiilor de sănătate publică pentru a putea să ne coordonăm activitatea în această perioadă şi să asigurăm resursele necesare pentru controlul acestei situaţii”, a explicat acesta.

Ministrul Sănătății a precizat că această situație va dura până la sfârșitul lunii februarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite