9 mii de cazuri de gripă, în ultima săptămână. Ministrul Sănătăţii: S-a decis declararea stării de alertă epidemiologică

Numai în ultima săptămână au fost înregistrate peste 9 mii de cazuri de gripă. Situația este alarmantă în condițiile în care numărul îmbolnăvirilor crește de la o săptămână la alta. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat "stare de alertă epidemiologică". A subliniat, însă, că România nu va avea, în acest an, epidemie de gripă.

Raed Arafat: În perioada pandemiei am purtat mască şi ne-am protejat, dar acum gripa sezonieră revine, mai puternică anul acesta

Secretarul de stat Raed Arafat, şef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), a declarat joi, la Timişoara, că populaţia a fost protejată de gripa sezonieră în perioada pandemiei prin purtarea măştii, dar gripa sezonieră a revenit mai puternică anul acesta, după ce s-a renunţat la măsura de purtare a măştilor, transmite Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite