Spitalele din țară, pline de pacienți cu gripă, viroze respiratorii şi pneumonii. Vaccinarea antigripală, o dietă echilibrată și purtarea măștii în spațiile aglomerate, printre recomandările specialiștilor
În doar o săptămână, spitalele din țară s-au umplut de pacienți cu gripă, viroze respiratorii şi pneumonii. Doar în Olt, numărul cazurilor de gripă a crescut de zece ori comparativ cu săptămâna anterioară, iar până acum 3 oameni au murit. Alerta este și la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi.
Peste o mie de viroze respiratorii și aproape 200 de cazuri de gripă s-au înregistrat în județul Olt în doar o săptămână. Trei oameni au murit în urma infectării cu virusul gripal A.
Gabriela Gogiu, purtător de cuvânt DSP Olt: 1.232 de cazuri de infecții respiratorii acute, cu 59 de internări. 418 cazuri de pneumonie, cu 73 de internări. Și 196 de cazuri de gripă confirmate. S-a înregistrat al treilea deces prin gripă. A fost vorba despre un caz confirmat, tot cu virusul gripal AH1. Persoana era nevaccinată antigripal în acest sezon rece și avea alți factori de risc.
Pacienții care nu suferă de alte boli ajung la Camera de Gardă cu forme de gripă ușoare sau medii. Și cazurile Covid s-au înmulțit în tot județul și a apărut un prim focar de infecție cu SARS-CoV-2 la secția de Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Slatina. Patru pacienți sunt acum monitorizați într-un salon special.
Emilian Postelnicu, purtător de cuvânt Spitalul Județean de Urgență Slatina: Avem internați 13 pacienți adulți cu gripă și 18 pacienți de pediatrie. Spitalul și circuitele lui fac față afluxului de pacienți cu infecții respiratorii de sezon. Cei care nu sunt gravi sunt trimiși acasă cu tratament personal, cei care prezintă riscuri sunt internați.
Este alertă și la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași. Managerul unității sanitare spune că este nevoie de fonduri suplimentare în această perioadă.
Florin Roșu, manager Spitalul de Boli Infecțioase Iași: Declarăm epidemie de gripă. Acest lucru va trebui să mobilizeze finanțare din partea Ministerului Sănătății și în special pentru pacienții care sunt îngrijiți în secțiile de Terapie Intensivă din toată țara. Începând cu sezonul gripal, în cadrul Spitalului ”Sfânta Parascheva” din Iași, am îngrijit peste 190 de pacienți, dintre care 30 au fost copii.
Specialiștii recomandă vaccinarea antigripală, dar și o dietă echilibrată cu multe legume și fructe. În plus, susțin că ne putem proteja mai mult cu mască în spațiile aglomerate, să ne prezentăm la medic de la primele simptome de răceală și să nu trimitem copiii bolnavi în colectivitate.

