Siegfried Mureșan: PSD va ține mereu România la marginea Europei. România merită să fie în mijlocul Europei
Candidatul alianței PNL–USR–UDMR pentru funcția de premier și vicepreședintele Parlamentului European, Siegfried Mureșan, susține că social-democrații îi critică activitatea europeană deoarece „mulți politicieni PSD sunt anti-europeni”.
Mureșan afirmă că criticile venite din partea PSD la adresa experienței sale europene demonstrează că, pentru o parte a liderilor social-democrați, Europa nu reprezintă „ceva bun, pozitiv, spre care aspiră”.
„Faptul că pesediștii au o problemă cu lunga mea experiență europeană confirmă că, pentru ei, Europa nu este ceva bun, pozitiv, spre care aspiră. Ei nu înțeleg că Europa ne face mai puternici, că suntem parte a culturii și a civilizației europene”, a scris acesta.
Vicepreședintele Parlamentului European susține că „în inima lor, mulți politicieni PSD sunt anti-europeni”, acuzându-i că nu apreciază regulile, legile și transparența.
Totodată, Mureșan afirmă că acesta ar fi și motivul pentru care PSD „se simte atât de bine alături de AUR”.
„PSD-ul va ține mereu România la marginea Europei. Eu cred că România merită să fie în mijlocul Europei”, a transmis Siegfried Mureșan în încheierea mesajului publicat pe rețeaua de socializare.
Declarațiile vin în contextul dezbaterilor politice privind desemnarea viitorului premier și al schimburilor de replici dintre reprezentanții principalelor partide parlamentare.

