Sondaj: Peste trei sferturi dintre americani cred că fondatorii țării ar fi dezamăgiți de Statele Unite de astăzi
Mai mult de trei sferturi dintre americani cred că fondatorii țării ar fi dezamăgiți de Statele Unite de astăzi, potrivit unui sondaj Gallup publicat săptămâna aceasta – unul dintre sondajele recente care evidențiază sentimentele complexe ale publicului față de moștenirea națională, pe măsură ce țara se apropie de aniversarea de 250 de ani, notează CNN.
Doar 19% dintre americani cred că semnatarii Declarației de Independență ar fi mulțumiți de felul în care au evoluat SUA, în timp ce 77% spun că ar fi dezamăgiți. Această perspectivă pesimistă este în mare parte bipartizană: deși republicanii au o viziune puțin mai puțin negativă decât democrații, mai puțin de un sfert din fiecare tabără politică cred că fondatorii ar fi mulțumiți.
Gallup pune această întrebare periodic din 1999, iar rezultatul actual este cel mai pesimist de până acum.
„Deși este greu de știut ce ar crede fondatorii despre America de azi, sondajul se aliniază cu o stare generală de nemulțumire din rândul publicului. Sondajele arată constant o nemulțumire larg răspândită față de starea actuală a țării”.
Istoricul prezidențial Tim Naftali consideră însă că, dacă semnatarii Declarației de Independență ar putea vedea Statele Unite de astăzi, ar fi în mare parte uimiți.
„Limbajul nostru este același, principiile noastre sunt aceleași, dar această țară este mult mai puternică, mult mai diversă, mult mai bogată în multe privințe decât și-ar fi putut imagina vreodată”, a spus el.
Totuși, opinia publicului nu este complet negativă. Aproximativ 7 din 10 americani spun că, în ultimii 250 de ani, țara a avut cel puțin un anumit succes în atingerea idealurilor sale fondatoare.
Alte sondaje recente oferă o imagine mai amplă asupra modului în care americanii își văd țara înaintea aniversării.
Americanii privesc Statele Unite cu un amestec de mândrie și îngrijorare. Într-un sondaj Marquette Law School publicat tot miercuri, 66% spun că sunt cel puțin oarecum mândri de cine sunt ca națiune, dar puțin peste jumătate spun că sunt optimiști în privința viitorului democrației americane. Într-un sondaj Fox News, alegătorii sunt mai predispuși să se considere patrioți decât să spună că sunt mândri de țară în prezent.
Publicul este aproape unanim în a considera dreptul de vot și libertatea de exprimare ca elemente-cheie ale identității naționale, potrivit unui sondaj AP-NORC. Totuși, puțin sub jumătate – inclusiv majoritatea democraților – consideră că libertatea de exprimare se confruntă cu amenințări majore.
Pesimismul privind direcția țării nu este nou, dar ar putea fi în creștere. Într-un sondaj NBC recent, doar 38% dintre adulții americani spun că au încredere că „cei mai buni ani ai Statelor Unite sunt încă înainte”, în scădere de la 45% într-un sondaj din 1990. Iar 78% spun că „visul american” este mai greu de atins acum decât în urmă cu o generație, deși această percepție este similară cu cea dintr-un sondaj Roper de acum peste 30 de ani.
(Nostalgia pentru începuturile țării nu este nici ea nouă — într-un sondaj Gallup din 1947, 13% dintre americani au spus că semnarea Declarației de Independență este evenimentul istoric în care și-ar fi dorit cel mai mult să fie prezenți, fiind cea mai populară opțiune.)
A fi american înseamnă lucruri diferite pentru oameni diferiți. Într-un sondaj Ipsos din acest an, jumătate dintre adulții americani, inclusiv majoritatea celor peste 45 de ani, au spus că a fi american este o parte importantă a identității lor. În schimb, majoritatea tinerilor au spus că nu se gândesc prea mult la acest aspect.
Per total, 58% spun că este important să se discute atât succesele, cât și punctele forte ale țării, iar același procent de 58% consideră că este important să fie discutate și eșecurile și problemele acesteia.

