Profesorii au ieșit din nou în stradă și au depus peste 160.000 de semnături: cer anularea măsurilor „anti-educație”. Noul an școlar ar putea începe cu o grevă generală

25 iunie 2026, 07:26 (actualizat 25 iunie 2026, 20:03)

Profesorii au ieșit din nou în stradă. Sunt îngrijorați de proiectul legii salarizării care trebuie adoptat cât mai repede. În plus, cer Guvernului să revină la vechea normă didactică, la un număr mai mic de elevi în clase și la tariful vechi de plată cu ora. Pentru că la Bucureşti au fost şi 35 de grade la umbră, profesorii au încheiat protestul mai devreme decât era prevăzut.

Profesorii se tem că veniturile lor vor scădea dacă proiectul de lege a salarizării va rămâne în această formă, în contextul în care sunt deja afectați de măsurile luate vara trecută de Guvern.

Angajații din sistemul de Învățământ au cerut Parlamentului abrogarea măsurilor care au dus la creșterea normei didactice și la reducerea tarifului pentru plata cu ora. Ei au atașat și o listă cu 160.000 de semnături de susținere a acestui demers. Cum și parlamentarii intră în vacanță pe 1 iulie, în toamnă anul școlar ar putea începe cu proteste.

Marius Nistor, președinte Federația Sindicatelor „Spiru Haret”: Orice este posibil. Vreau să atrag atenția că și cu ocazia acestor examene naționale, colegii noștri au transmis foarte clar că sunt nemulțumiți. Proastă organizare, bătaie de joc la adresa lor, plată insuficientă pentru această activitate foarte importantă.

Simion Hăncescu, președinte FSLI: Ne amintim că anul trecut, pe 8 septembrie, a fost boicotată deschiderea anului școlar. Se va repeta, dar este posibil să începem cu o grevă generală. N-avem încotro.

Legea salarizării este o condiție prevăzută în PNRR și trebuie adoptată în această vară.

Sindicaliștii din Educație au depus peste 160.000 de semnături

Sindicaliștii din Educație au protestat în fața Palatului Parlamentului și au depus peste 160.000 de semnături pentru modificarea legilor educației. Profesorii cer clase mai puțin aglomerate, revenirea la vechiul mod de calcul al plății cu ora și reducerea normei didactice pentru cadrele cu experiență.

Cadrele didactice au protestat în fața Parlamentului, nemulțumite de măsurile introduse prin pachetul fiscal-bugetar și administrativ adoptat anul trecut.

Acțiunea a fost organizată de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”.

În paralel cu protestul, liderii sindicali au depus la Parlament peste 160.000 de semnături în sprijinul unei inițiative cetățenești de modificare a Legii învățământului preuniversitar și a Legii învățământului superior.

Sindicaliştii solicită:

reducerea numărului de elevi din clase,
– revenirea la normele didactice anterioare,
– acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate,
– organizarea separată a clasei a VIII-a
– burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic,
– „calculul corect” pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora.

De asemenea, solicită sindicaliştii, liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale îşi vor păstra bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa.

„Facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgenţă a acestei iniţiative legislative, astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional”, susţin sindicaliştii. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite