Soarta negocierilor privind acordul final dintre Iran și Statele Unite, incertă. Armistițiul dintre Israel și Hezbollah nu a oprit focul
Soarta negocierilor privind acordul final dintre Iran și Statele Unite rămâne incertă, pe fondul atacurilor din sudul Libanului unde este cartierul general al Hezbollah. Gardienii Revoluției au închis Strâmtoarea Ormuz în timp ce Ministerul de Externe de la Teheran anunţă că delegația pleacă spre Elveția. Între timp, Hezbollah a lansat cel puțin de 50 de proiectile, noaptea trecută, iar armata israeliană a ripostat. Deși ieri, la insistențele lui Donald Trump, Israelul și Hezbollah au agreat un nou armistițiu, nicio parte nu îl respectă.
ACTUALIZARE Armata israeliană afirmă că atacurile au vizat infrastructura Hezbollah, susținută de Iran, după ce a acuzat milițiile șiite de încălcări repetatet ale acordului de încetare a focului. Apărarea Civilă din Liban susține că cel puțin 30 de persoane au fost ucise în atacurile israeliene asupra regiunii Nabatieh din sudul Libanului.
În Elveția, în localitatea Bürgenstock, ziariștii au așteptat în zadar delegațiile la negocierile anunțate încă de la începutul săptămânii. Li s-a spus că s-au anulat, nimic mai mult.
Jurnalist elvețian: Este puțin frustrant să ajungi aici și apoi să realizezi că negocierile s-au suspendat. Asta înseamnă că va fi o negociere dificilă. Guvernul SUA este imprevizibil. Guvernul iranian poate pune presiune. Știu cum să negocieze. Deci va fi o negociere lungă și foarte grea. Au 60 de zile, dar nu știu dacă va fi suficient.
Potrivit foii de parcurs diplomatice, parafată deja la Versailles, Iranul și SUA au la dispoziție două luni pentru a discuta inclusiv limitarea programului nuclear iranian și mecanisme de verificare internațională. În Memorandumul de Înțelegere este cuprins și Libanul, un subiect-cheie asupra căruia Teheranul insistă.
Dr. Ali Fathollah-Nejad, politolog: Regimul iranian a spus foarte clar că nu doar dorește un armistițiu cu SUA, ci că acesta ar trebui să se aplice pe toate fronturile, inclusiv între Israel și Hezbollah. Republica Islamică nu dorește ca Hezbollah să fie complet slăbit și nici nu dorește ca acesta să fie slăbit în continuare.
Falia dintre Benjamin Netanyahu și Donald Trump se adâncește însă de la o zi la alta, făcând din ce în ce mai grea continuarea discuțiilor cu iranienii la care Israelul nu participă.
—
Washingtonul cere şi garanții privind reducerea sprijinului Teheranului pentru grupări armate din regiune.
Donald Trump, președintele SUA: Și avem la dispoziție 60 de zile, trebuie să ajungem la o înțelegere, altfel vom lua măsuri care nu le vor face pe plac. Dar nu cred că se va ajunge la asta. Cred că totul va merge foarte bine. Țineți minte, dacă facem asta, atunci, dintr-o dată, petrolul nu va mai curge prea repede din Strâmtoare (n.r. Ormuz).
Presa internaţională notează că reuniunea din Elveția nu a mai avut loc vineri, deoarece iranienii erau nemulţumiţi că în Liban, front cuprins în acordul-cadru, ostilităţile nu încetaseră.
Ulterior, un armistiţiu între Israel şI Hezbolah a fost reînnoit.
Donald Trump: Evident, am luptat foarte bine alături de Israel și am avut o relație excelentă cu această țară. Am fost de neînvins. Iar Bibi Netanyahu este un prim-ministru luptător și ar trebui recunoscut ca atare. Ar trebui să i se acorde recunoașterea cuvenită.
Dar în Liban continuă să fie raportate lovituri și pierderi de vieţi. Iar Israelul acuză Hezbollah că încălcă armistițiul, fapt care ar putea periclita negocierile, deja fragile.
Efri Deffin, purtător de cuvânt IDF: Evenimentele recente au scos la iveală un lucru clar. Soldații Forțelor de Apărare Israeliene trebuie să se interpună între Hezbollah și civilii israelieni. Nu vom aștepta ca următorul atac să ajungă la casele noastre. Vom continua să eliminăm amenințările imediate, să răspundem la încălcările comise de Hezbollah și să facem tot ce este necesar pentru a ne proteja civilii.
Există temeri că un acord ar putea întări Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice, care controlează deja un vast imperiu economic în Iran și este considerat organizație teroristă de SUA și aliații săi.
Reuters avertizează că această structură ar urma să fie unul dintre principalii beneficiari ai relansării economice, deoarece ar putea gestiona o parte importantă din investițiile și fluxurile financiare, în urma deblocării sancțiunilor.

