Donald Trump, atac la adresa criticilor acordului SUA – Iran: ”Sunt geloși, oameni răi sau proști”
Președintele SUA, Donald Trump, i-a atacat pe criticii care susțin că „nu a fost suficient de dur cu Iranul”, calificându-i drept „oameni invidioși, răi sau proști”.
Statele Unite și Iranul au semnat acordul inițial prin care se pune capăt războiului din Orientul Mijlociu. Donald Trump a parafat documentul la Paris, iar președintele Iranului, și-a pus semnătura, electronic, de la Teheran. Potrivit documentului, operaţiunile militare pe toate fronturile, inclusiv în Liban, încetează imediat. Iar Strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă.
Printre criticii lui Trump se numără și lideri republicani de seamă, care au afirmat că acordul obținut este chiar mai puțin avantajos decât cel negociat de fostul președinte american Barack Obama în 2015, notează The Guardian.
Într-o postare pe Truth Social, Trump a declarat:
„Acești proști, care cred că nu am fost suficient de dur cu Iranul, în condițiile în care bursa tocmai a atins un NIVEL RECORD, iar prețurile petrolului sunt în «cădere liberă», sunt fie invidioși, fie oameni răi, fie proști. SĂ FACEM AMERICA MARE DIN NOU!!!”

