Femeile însărcinate din Congo evită controalele medicale, din cauza epidemiei de Ebola. “Te bagă imediat în carantină”

17 June 2026, 13:25

Teama de infectare cu Ebola determină tot mai multe femei însărcinate din Republica Democratică Congo să evite controalele medicale. Specialiştii avertizează însă că scăderea drastică a prezentărilor la medic ar putea duce la o creștere a complicațiilor, inclusiv a mortalității materne, pe fondul extinderii epidemiei.

La o clinică din orașul Bunia, considerat epicentrul epidemiei de Ebola, numărul consultațiilor prenatale a scăzut drastic în ultima perioadă. Dacă înainte, aproximativ 60 de femei veneau lunar la controale, în prezent doar zece mai trec pragul cabinetului medical.

Viitoarele mame evită spitalele de teamă să nu fie izolate, în cazul în care prezintă simptome precum febra.

Esther Lutuia, viitoare mamă: “Am încetat să mai merg la controalele prenatale, aștept să treacă epidemia de Ebola. Dacă cineva merge la spital și are febră 38 sau mai mare, trebuie să rămână acolo, sub observație.”

Elodie Yabiri, viitoare mamă: “În momentul de față, dacă te simți rău și mergi la spital, medicii spun că ai Ebola și te bagă imediat în carantină. Acest lucru îi sperie pe oameni. “

Medicii atrag atenția că evitarea controalelor prenatale poate avea consecințe grave atât pentru mame, cât și pentru nou-născuţi.

Sonny Mwembo, director medical al clinicii Benedicte: “Având în vedere această scădere recentă a numărului de femei care vin la medic, este posibil să asistăm la o serie de complicații obstetricale. Am putea chiar vedea o creștere a numărului de decese materno-fetale.”

La o lună de la declararea oficială a epidemiei, Republica Democratică Congo a înregistrat aproximativ 800 de cazuri confirmate de Ebola și aproape 200 de decese.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite