Donald Trump s-a întâlnit cu Volodimir Zelenski în Franța. Kremlinul neagă o propunere de întâlnire între Zelenski și Putin, la G7
Volodimir Zelenski și Donald Trump s-au întâlnit la summitul G7 organizat în Franța și au discutat despre situația din Ucraina. Potrivit presei de la Kiev, Zelenski i-a cerut lui Trump acordul pentru licență de fabricare a rachetelor anti balistice. De asemenea, în discuțiile cu ceilalți lideri din G7, Zelenski a insistat pe ceea ce are nevoie Ucraina pentru a-și întări apărarea, în fața atacurilor tot mai intense ale Moscovei. În acest timp, Kremlinul a negat că ar fi existat o propunere de întâlnire între Zelenski și Putin, la G7.
Reuniunea G7 dedicată Ucrainei a început cu un salut și o îmbrățișare între președintele Zelenski și secretarul de stat Marco Rubio. Zelenski a intrat în urma lui Donald Trump în sala de conferință, însă, potrivit presei occidentale, liderul de la Casa Alba a părut să îl ignore pe omologul său de la Kiev și i-a salutat pe șefa Comisiei Europene și pe premiera Japoniei, apoi pe ceilalți lideri din G7.
Cancelarul Friedrich Merz i-a dăruit președintelui american un tricou cu numărul 47, pentru că Trump este al 47 lea președinte al SUA.
După care au început discuțiile oficiale.
Donald Trump: “Am avut o întâlnire foarte bună. Rusia trebuie să ajungă la un acord. Rusia a pierdut un număr uriaş de oameni. La fel şi Ucraina. Luna trecută, au pierdut 35.000 de soldaţi, ambele părţi. Cred că, pe lună, au pierdut în medie 25.000 de oameni, în mare parte soldaţi, tineri, oameni frumoşi. Este o nebunie ce se întâmplă acolo. Dar, am avut o întâlnire şi vom vedea. Am vorbit cu preşedinte Putin, duminică.”
Într-un mesaj audio, președintele Volodimir Zelenski a spus că le-a arătat liderilor G7 fotografii de la recentele atacuri rusești asupra Kievului.
Volodimir Zelenski: “Toate ţările au condamnat loviturile asupra infrastructurii civile, asupra oamenilor noştri, şi asupra mănăstirii. Toţi au văzut – le-am arătat fotografii ale loviturilor respective, incendii, cum oamenii noştri au oprit incendiile într-un mod eroic, şi toată lumea a condamnat, nimeni nu a înţeles logica Rusiei agresive şi fără conducere.”
Kremlinul a anunțat că nu a existat nici o invitație oficială din partea lui Zelenski pentru Putin, pentru a se întâlni la summitul G7.
Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului: “Sigur că nu a fost. Aşa cum ştiţi, nu există canale oficiale între Moscova şi Kiev. Nici nu au fost. A fost vorba că negociatorii americani vor sosi în curând, dar nu sunt date exacte, încă. Americanii sunt încă ocupaţi cu pregătirile pentru semnarea memorandumului.”
Președintele Zelesnki a postat pe pagina sa de Facebook fotografii de la întâlnirea cu Donald Trump și cu mesajul – Este întotdeauna important să ne coordonam pozițiile.

