Un turist român stabilit în Germania și-a pierdut viața după ce a intrat în mare pentru o baie, în stațiunea Mamaia
Tragedie pe litoral, în stațiunea Mamaia. Un turist român stabilit în Germania și-a pierdut viața după ce a intrat în mare pentru o baie. Vă avertizăm că sunt imagini și informații cu puternic impact emoțional!
Bărbatul, în vârstă de 56 de ani, a fost observat plutind în apropierea țărmului, iar salvamarii au intervenit imediat. În ciuda manevrelor de resuscitare, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva.
Polițiștii încearcă acum să afle circumstanțele exacte în care a murit bărbatul și dacă victima suferea de afecțiuni medicale.
Salvatorii au fost alertați în jurul orei 10.50, după ce un turist de pe plajă l-a observat pe bărbatul în vârstă de 56 de ani în apa mării, inconștient. Primii care au intervenit au fost salvamarii, care i-au oferit ajutor până la sosirea ambulanței. S-a efectuat protocol de resuscitare, din păcate, fără un rezultat favorabil, astfel că turistul a fost declarat decedat.
Trupul bărbatului a fost transportat la morga pentru necropsie. Medicii vor stabili dacă turistul s-a înecat sau dacă a suferit un infarct la intrarea în apa mării, când a făcut brusc trecerea de la temperatura aerului la temperatura mai scăzută a apei.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și fac cercetări.

